Ludzkie oko inspiracją dla konstruktorów drukarek

Ludzkie oko inspiracją dla konstruktorów drukarek

Ludzkie oko inspiracją dla konstruktorów drukarek
Źródło zdjęć: © SXC.hu
18.07.2012 09:54, aktualizacja: 18.07.2012 12:36

Naśladując budowę ludzkiego oka, inżynierowie z University of Missouri (USA) stworzyli drukarkę, w której nie zatykają się dysze

Jak tłumaczy prof. Jae Wan Kwon, zarówno oko, jak i dysza drukarki muszą być otwarte, jednak nie mogą wyschnąć. W przypadku oka cienka tłuszczowa błonka powstrzymuje warstewkę łez przed wyparowaniem. Naśladując naturę, Kwon zastosował kropelkę oleju silikonowego jako "pokrywkę", chroniącą dysze drukarki przed wyschnięciem, gdy nie są używane.

Tłuszcz rozprowadzają po powierzchni gałki ocznej powieki, jednak dysza drukarki jest zbyt mała na układy mechaniczne - unieruchomiłyby je siły związane z napięciem powierzchniowym. Dlatego inżynierowie z University of Missouri zastosowali do przemieszczania oleju silikonowego pole elektryczne.

Dzięki temu wynalazkowi domowe i biurowe drukarki mogą stać się bardziej oszczędne. Jak dotąd przy oczyszczaniu zatkanych dysz stosuje się ich przepłukiwanie świeżym atramentem - co powoduje jego marnotrawienie.

Oprócz drukarek atramentowych, inspirowany ludzkim okiem mechanizm można by zastosować także w specjalnych "drukarkach" do wytwarzania sztucznych narządów z poszczególnych komórek oraz w używanych przez inżynierów i projektantów drukarkach 3D, które tworzą przedmioty z zastygającego tworzywa sztucznego.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)