Lexmark kończy produkcję drukarek atramentowych

Lexmark kończy produkcję drukarek atramentowych

Lexmark kończy produkcję drukarek atramentowych
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
11.09.2012 10:43, aktualizacja: 12.09.2012 10:37

Lexmark kończy produkcję drukarek atramentowych, a Sony napędów optycznych. Co się dzieje?

Dzisiejsze oświadczenie oznacza trudne decyzje, których podjęcie jest niezbędne, by poprawić zyskowność i poczynić spore oszczędności

Obecne czasy nie są dla producentów drukarek łatwe. Ogólnoświatowy kryzys w wielu krajach oraz ciągłe nim straszenie w innych, powodują, że konsumenci już nie tak chętnie jak kiedyś kupują komputery PC oraz drukarki. Do tego przyczynia się wysyp urządzeń mobilnych i drastyczny wzrost popularności przenośnych nośników do magazynowania danych, jak pendrive'y i dyski USB. Zaoszczędzone pieniądze wolimy wydać na smartfona lub tablet, a dane przenosić w tych właśnie urządzeniach lub na pendrivie. W coraz rzadszych przypadkach, gdy musimy coś wydrukować, zgłaszamy się do specjalistycznych punktów. Użytkownicy odchodzą również od drukowania zdjęć - wolą przechowywać fotografie w formie cyfrowej i przeglądać je na ekranie.

Koniec "atramentówek" przyniesie miliony oszczędności

Lexmark oświadczył, że do 201. roku zaprzestanie prac rozwojowych nad drukarkami atramentowymi, a do 2015 zamknie fabrykę tego sprzętu w Cebu na Filipinach. W związku z tym, pracę straci 1700 z 13 000 pracowników firmy. Amerykański koncern zamierza również sprzedać niektóre z około 1000 patentów związanych z drukarkami atramentowymi. Lexmark szacuje, że wycofanie z produkcji drukarek atramentowych przyniesie firmie ok. 95 mln dolarów oszczędności, ale przedstawiciele koncernu podkreślają jednocześnie, że przedstawione działania są częścią rozpoczętego jakiś czas temu procesu restrukturyzacji, który w sumie będzie kosztował firmę ok. 160 mln dolarów.

Zakończenie produkcji drukarek atramentowych przez Lexmarka spowodowane jest ostatnimi wynikami finansowymi. Zyski producenta za kwartał od kwietnia do czerwca zmalały rok do roku o 6. proc. Dodatkowo światowy rynek drukarek atramentowych w 90 proc. opanowali trzej giganci: HP, Canon Epson.

Sony wycofuje się z napędów optycznych

Wraz z wiadomością o zakończeniu produkcji "atramentówek" przez Lexmarka, nadeszła również druga, podobna informacja - Sony zaprzestaje produkować napędy optyczne. Decyzja Sony, choć mniej spektakularna niż producenta drukarek, powodowana jest zbliżonymi przesłankami. Ludzie odchodzą od przechowywania danych na płytach CD, DVD czy Blu-Ray na rzecz pendrive'ów i dysków USB.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (35)