Komórki będą miały swojego peceta

Komórki będą miały swojego peceta

06.11.2007 13:30, aktualizacja: 06.11.2007 14:31

IBM PC pokonał mikrokomputerową konkurencję dzięki otwarciu swojego standardu, a nie cudownym technologiom. Ćwierć wieku póżniej z tego przykładu zamierzają skorzystać liderzy technologii mobilnej.

WARSZAWA - 6 listopada 2007 r. - Szeroka koalicja wiodących firm działających w branży technologii i komunikacji bezprzewodowej połączyła siły i ogłosiła powstanie Androida - pierwszej otwartej i kompleksowej platformy dla urządzeń mobilnych. Firmy Google Inc., T-Mobile, HTC, Qualcomm, Motorola i inne współpracowały nad rozwojem Androida w ramach międzynarodowej koalicj Open Handset Alliance.

Wspólnym celem koalicji jest wspomaganie innowacji w dziedzinie urządzeń komórkowych poprzez dostarczanie klientom urządzeń wygodniejszych w obsłudze niż oparte na dzisiejszych platformach komórkowych. Udostępniając projektantom wyższy poziom otwartości, który umożliwi wydajniejszą współpracę, Android skróci czas wprowadzania do użytku nowych, atrakcyjnych usług komórkowych.

Na całym świecie są już prawie trzy miliardy użytkowników telefonów komórkowych, jednak brak współdziałania na odpowiednim poziomie stwarza wyzwania dla projektantów, operatorów i producentów aparatów, utrudniając szybką reakcję na stale zmieniające się potrzeby klientów telefonii komórkowej. Dzięki platformie Android, projektanci, operatorzy sieci i producenci aparatów będą lepiej przygotowani do szybkiego i tańszego wprowadzania innowacji na rynek. Owocem współpracy będzie bezprecedensowa platforma mobilna, za pośrednictwem której operatorzy sieci i producenci będą mogli dostarczyć klientom lepsze, bardziej zindywidualizowane i elastyczne usługi w ramach sieci komórkowych.

Open Handset Alliance tworzą 34 firmy, których celem jest opracowanie technologii, które istotnie zmniejszą koszty rozwoju, dystrybucji urządzeń i usług komórkowych. Platforma Android jest pierwszym krokiem w tym kierunku w pełni zintegrowanym zestawem oprogramowania dla urządzeń komórkowych, w skład którego wchodzi system operacyjny, oprogramowanie pośrednie ( tzw. middleware ), łatwy w obsłudze interfejs i aplikacje. Konsumenci mogą spodziewać się pierwszych telefonów na platformie Android w drugiej połowie 2008 roku.

Platforma Android będzie udostępniana w ramach otwartego i przyjaznego konstruktorom systemu licencjonowania, który daje operatorom sieci i producentom znaczy zakres wolności i elastyczności w projektowaniu produktów. W przyszłym tygodniu koalicja udostępni zestaw do budowy oprogramowania ( SDK ), który zapewni chętnym narzędzie niezbędne do tworzenia innowacyjnych i atrakcyjnych aplikacji dla nowej platformy.

Producenci aparatów i operatorzy sieci będą mogli dostosowywać Androida tak, by ułatwiał szybsze i tańsze wprowadzanie nowych produktów na rynek. Projektanci uzyskają pełen dostęp do wszystkich funkcji i narzędzi aparatów, co pozwoli przygotowywać atrakcyjniejsze i łatwiejsze w użyciu usługi. Dzięki nowej platformie, internetowy model projektowania zostanie wprowadzony do branży komórkowej. Konsumenci na całym świecie uzyskają dostęp do tańszych urządzeń mobilnych oferujących bardziej atrakcyjne usługi, aplikacje internetowe i łatwiejsze interfejsy, co przełoży się na zwiększenie atrakcyjności technologii mobilnych.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)