Klamka zapadła. Sąsiad Polski kupi dziesiątki czołgów Leopard 2
Litewski MON potwierdził wybór niemieckiej oferty niezbędnej do budowy batalionu pancernego. Przedstawiamy, co zdecydowała się kupić Litwa.
22.10.2024 18:55
Litwa od 2023 roku informowała o chęci nabycia czołgów Leopard 2 lub konkurencyjnych maszyn od miesięcy. Teraz w Radzie Obrony Państwa minister obrony narodowej Laurynas i dowódca litewskich sił zbrojnych gen. Raimundas Vaiksnoras przedstawili postępy w realizacji tych zmierzeń.
Po uzyskaniu satysfakcjonującej oferty od niemieckich producentów czołgów Leopard 2 Litwa w najbliższym czasie podpisze kontrakt na ich pozyskanie. Wcześniejsze doniesienia mówiły o 54 egzemplarzach, ale ze względu na inne programy zbrojeniowe proces będzie rozłożony w czasie.
Litwa jest także w trakcie pozyskiwania systemu obrony powietrznej oraz gąsienicowych bojowych wozów piechoty. Aktualnie pozytywnie zaopiniowane zostały szwedzkie CV90, które swoją drogą są też bardzo chwalone w Ukrainie. Z kolei wybranie oferty Niemiec nie dziwi, biorąc pod uwagę ostatnie lata zakupów sprzętu oraz współpracy w zakresie przemysłu obronnego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czołgi Leopard 2 dla Litwy — w grze jest tylko najnowszy produkowany model
Ze względu na brak starszych wersji czołgów Leopard 2 jako bazy do przebudowy to nowe warianty Leopard 2A8 są produkowane od zera. Są one szczytowym punktem ewolucji rodziny Leopard 2, nie licząc bardzo interesujących prototypów czołgów przyszłości, których produkcja mogłaby ruszyć dopiero za co najmniej dekadę.
Leopard 2A8 charakteryzuje się szeregiem ulepszeń mających dostosować niemieckiego pancernego kota do warunków dzisiejszego pola bitwy. Najważniejszą zmianą jest zastosowanie systemu obrony aktywnej Rafael Trophy, który jest również używany w najnowszych modelach czołgów M1A2 Abrams.
System Rafael Trophy ma zestrzeliwać nadlatujące pociski za pomocą kontrpocisków, które detonują zagrożenie z dala od właściwego pancerza czołgu. Detekcja zagrożeń odbywa się przy użyciu radarów, co zapewnia niemal pełną ochronę w zakresie 360 stopni (wyjątkiem jest to wąski zakres bezpośrednio nad czołgiem). System okazał się niezwykle skuteczny w warunkach miejskich, co na własnej skórze odczuli bojownicy Hamasu podczas ataków na izraelskie czołgi Merkawa.
Dodatkowo, w Leopardzie 2A8 zastosowano najnowszą kompozycję pancerza, która jest bardziej wytrzymała od wcześniejszych wersji. Ulepszono też optoelektronikę oraz wzmocniono strop wieży, prawdopodobnie z wykorzystaniem mat Igelpanzerung używanych w bojowych wozach piechoty Puma i armatohaubicy PzH 2000.
W wyniku tych modyfikacji powstał czołg Leopard 2 ważący blisko 70 ton, który jest przystosowany do nowoczesnego pola walki. Na współczesnym polu walki zagrożenie może nadejść z różnych stron i w różnej formie, na przykład w postaci dronów FPV, które zyskały popularność na Ukrainie.
Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski