Jakie dyski twarde wybierają Polacy? Klasyczne HDD czy SSD?

Jakie dyski twarde wybierają Polacy? Klasyczne HDD czy SSD?
Źródło zdjęć: © SXC.hu

12.03.2015 10:11, aktual.: 12.03.2015 11:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pojemność dysków twardych wzrosła w przeciągu ostatniej dekady ponad 1000 krotnie. Rozwój sieci społecznościowych, coraz większa ilości i jakoś materiałów multimedialnych zwiększa zapotrzebowanie na kolejne gigabajty pamięci. Czy przekłada się to na zakupy coraz bardziej pojemnych i szybszych dysków twardych? Prezentujemy raport powstały w oparciu o wyniki sprzedaży jednego z największych sklepów - Agito.pl.

Założyciele Google zaczęli od tego, że chcieli skopiować na dyski swoich komputerów cały Internet. Te czasy dawno już minęły i obecnie jeden film jakości Full HD zajmuje więcej miejsca niż wspomniane dyski mogły pomieścić. Co prawda współczesne komputery są wyposażane w dyski pojemności co najmniej 500GB, ale i te nie trudno już zapełnić filmami z wakacji, zdjęciami z wypraw za miasto czy ulubioną muzyką. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego jak wymiana dysku na większy lub zakup zewnętrznego dysku twardego.

Analiza zakupów realizowanych w sklepie Agito pokazuje, że przy wyborze dysku twardego zazwyczaj zwracamy uwagę na cenę i markę. Najczęściej wybieranymi markami w lutym 201. r. były Western Digital, Samsung oraz Seagate. Wybierając produkt staramy się zoptymalizować stosunek ceny do pojemności dysku. W przypadku komputerów stacjonarnych wybieramy dyski wewnętrzne 3,5” o pojemności co najmniej 1TB. Posiadacze notebooków szukają natomiast zewnętrznych dysków HDD do 1 TB.

Obraz
© Dane dzięki uprzejmości Agito.pl

Wciąż kupujemy więcej dysków HDD niż SSD, jednakże coraz bardziej atrakcyjna cena tych ostatnich powoli zmniejsza różnicę na korzyść półprzewodnikowych pamięci masowych. Klienci zaczynają dostrzegać korzyści wynikające z „przesiadki”. na dyski SSD. Wymiana dysku twardego HDD na SSD to relatywnie tani i dobry sposób na przyspieszenie naszego komputera, czasem nawet o 30%. Dyski SSD zużywają też mniej energii, ich praca jest bezgłośna, są lżejsze niż dyski HDD i mniej awaryjne.
Klienci Agito kupujący dyski SSD najbardziej ufają firmie Samsung oferującej 3-letnią gwarancję na produkt. Decydując się na ten rodzaj dysku szukają produktów do 450zł i pojemności 25. GB. W ostatnich tygodniach klienci coraz częściej interesują się również dyskami powyżej 250 GB. Wśród najczęściej kupowanych dysków SSD znalazł się również dysk firmy Kingston. Jest to jednak produkt dla tych, którzy od pojemności bardziej stawiają na prędkość pracy dysku. Co istotne, zakup produktu w cenie powyżej 400zł jest decyzją przemyślaną i znacznie mniej podatną na okresowe promocje.

Obraz
© Dane dzięki uprzejmości Agito.pl
Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)