Dyski twarde podrożały, nie stanieją do 2014 roku

Dyski twarde podrożały, nie stanieją do 2014 roku

Dyski twarde podrożały, nie stanieją do 2014 roku
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
11.06.2012 13:21, aktualizacja: 11.06.2012 14:24

Jesienią ubiegłego roku ceny twardych dysków poszybowały ostro w górę na skutek problemów z zapewnianiem podaży. Powodem takiego obrotu sprawy była powódź w Tajlandii, przez którą wiele fabryk musiało zawiesić działalność. Ceny wzrosły nawet o czterdzieści procent. I nieprędko spadną.

Tajska powódź ustąpiła, a fabryki powróciły do normalnego działania. Niestety, ceny dysków twardych wciąż są dużo wyższe, niż przed powodzią. Jak twierdzi firma analityczna IHS iSuppli, cena za przeciętny dysk twardy w drugim kwartale 201. roku będzie niższa od tej z ostatniego kwartału 2011 roku o... jednego dolara.

Wysokie ceny utrzymają się, mimo iż w trzecim kwartale bieżącego roku ilość wyprodukowanych dysków ma być podobna do tej odnotowywanej przed powodziami. Czemu będzie tak drogo? Zdaniem analityka Fang Zhang z IHS iSuppli, to wynik niewielkiej ilości graczy na rynku.

- _ Wraz z dwiema wielkimi fuzjami, czyli Seagate’a i Samsunga oraz Western Digital i Hitachi GST, dwóch graczy kontroluje 85 procent rynku (stan na pierwszy kwartał 2012 roku). Przed fuzjami firmy te kontrolowały 62 procent rynku (stan na trzeci kwartał 2011 roku). W wyniku tego mamy oligarchię, w której topowi gracze dyktują ceny. _ –. twierdzi Zhang.

Ceny mają spaść dopiero w 201. roku.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Intel: cztery rdzenie na Androidzie to pomyłka"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)