IBM ma następcę HDD i pamięci Flash

IBM ma następcę HDD i pamięci Flash

IBM ma następcę HDD i pamięci Flash
Źródło zdjęć: © IDG
13.04.2008 04:30, aktualizacja: 14.04.2008 10:19

IBM twierdzi, że opracowało technologię, która zastąpi HDD i SSD w przeciągu najbliższych dziesięciu lat. Trudno nie traktować poważnie firmy, która wynalazła i wprowadziła na rynek dyski twarde...

Pierwszy dysk twardy dostarczył nie nikt inny, jak IBM właśnie - korporacja uczyniła to 13 września 1956 roku. Sprzęt nazywał się IBM 350 RAMAC ( Random Access Method of Accounting and Control ), ważył tonę, w jego skład wchodziły 24 talerze, na których mieściło się w sumie 5 MB danych ( więcej w artykule: "Dysk twardy - jest rocznica, czas umierać - http://www.pcworld.pl/news/99313_1.html" ).

Dziś korporacja utrzymuje, że udało jej się opracować następcę pamięci Flash i dysków twardych. Technologia Racetrack ma łączyć pojemność i niskie koszty produkcji tradycyjnych talerzy oraz wydajność i wytrzymałość urządzeń SSD.

Pamięć nie wykorzystuje mechaniki ( brak ruchomych części ), a jednocześnie nie zużywa się z czasem jak układy Flash. Jednocześnie, jak deklaruje IBM, mniej się grzeje, pozwala na dłuższą pracę na baterii i dodatkowe miejsce na przechowywanie danych - nawet 100 razy większe niż współczesne dyski twarde.

Dokładne informacje na temat działania Racetrack znalazły się w artykule w czasopiśmie Science.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)