Fujitsu: kukurydziane notebooki

22.08.2007 14:30, aktual.: 22.08.2007 14:58

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Koncern Fujitsu wprowadził do swojej oferty nowy komputer, który reklamowany jest jako urządzenie przyjazne dla środowiska. Do wyprodukowania jego obudowy wykorzystano tworzywo sztuczne na bazie skrobi kukurydzianej - przedstawiciele firmy mówią, że dzięki temu jest ona w pełni przetwarzalna.

Fujitsu zapewnia też, że dzięki zastosowaniu skrobi podczas wytwarzania obudowy do atmosfery przedostaje się o 15% mniej dwutlenku węgla niż w przypadku procesu produkcyjnego, wykorzystującego "tradycyjne" tworzywa sztuczne ( uzyskane z surowców nieodnawialnych ).

Materiał, z którego wykonana jest obudowa, to poliaktyd ( PLA ). Jego właściwości są zbliżone do tworzyw sztucznych uzyskanych z ropy naftowej - z tą jednak różnicą, że PLA stosunkowo szybko się rozkłada ( w zaledwie kilka miesięcy ), dzięki czemu jest przyjazny dla środowiska. Jego wadą jest za to wyższa cena - to sprawia, iż zdaniem analityków, raczej nie należy liczyć na masowe stosowanie poliaktydu w sprzęcie komputerowym.

Notebook Fujitsu ( jest to komputer z serii LifeBook ) na razie dostępny jest jedynie na rynku japońskim - nie wiadomo na razie, czy koncern planuje wprowadzenie go do sprzedaży w innych regionach.

Warto wspomnieć, że japoński koncern już wcześniej stosował przyjazne dla środowiska tworzywa sztuczne m.in. w telefonach oraz terminalach POS ( point of sale ).

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)