Fujitsu: kukurydziane notebooki

Fujitsu: kukurydziane notebooki

22.08.2007 14:30, aktualizacja: 22.08.2007 14:58

Koncern Fujitsu wprowadził do swojej oferty nowy komputer, który reklamowany jest jako urządzenie przyjazne dla środowiska. Do wyprodukowania jego obudowy wykorzystano tworzywo sztuczne na bazie skrobi kukurydzianej - przedstawiciele firmy mówią, że dzięki temu jest ona w pełni przetwarzalna.

Fujitsu zapewnia też, że dzięki zastosowaniu skrobi podczas wytwarzania obudowy do atmosfery przedostaje się o 15% mniej dwutlenku węgla niż w przypadku procesu produkcyjnego, wykorzystującego "tradycyjne" tworzywa sztuczne ( uzyskane z surowców nieodnawialnych ).

Materiał, z którego wykonana jest obudowa, to poliaktyd ( PLA ). Jego właściwości są zbliżone do tworzyw sztucznych uzyskanych z ropy naftowej - z tą jednak różnicą, że PLA stosunkowo szybko się rozkłada ( w zaledwie kilka miesięcy ), dzięki czemu jest przyjazny dla środowiska. Jego wadą jest za to wyższa cena - to sprawia, iż zdaniem analityków, raczej nie należy liczyć na masowe stosowanie poliaktydu w sprzęcie komputerowym.

Notebook Fujitsu ( jest to komputer z serii LifeBook ) na razie dostępny jest jedynie na rynku japońskim - nie wiadomo na razie, czy koncern planuje wprowadzenie go do sprzedaży w innych regionach.

Warto wspomnieć, że japoński koncern już wcześniej stosował przyjazne dla środowiska tworzywa sztuczne m.in. w telefonach oraz terminalach POS ( point of sale ).

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)