Seagate rezygnuje z dysków IDE

Seagate rezygnuje z dysków IDE

Seagate rezygnuje z dysków IDE
26.07.2007 16:00, aktualizacja: 27.07.2007 09:53

Do końca roku firma Seagate zamierza zaprzestać produkcji dysków twardych z interfejsem IDE. Firma jako pierwszy z dużych producentów zapowiedziała, że skupi się jedynie na HDD wyposażonych w nowoczesny interfejs SerialATA. Wiąże się to ze spadającym popytem na starsze rozwiązania i ponad pięćdziesięcioprocentowym udziałem dysków SATA w rynku.

Według raportu australijskiego ITNews, już na początku bieżącego udział napędów z interfejsem szeregowym w komputerach biurkowych wynosił ponad 66 procent, a w laptopach 44 procent. Nie sprecyzowano dokładnie udziału dysków SATA w rozwiązaniach biznesowych, ale wiadomo, że stale się on powiększa. Większość producentów OEM także rezygnuje już ze starych rozwiązań i montuje obecnie w większości przypadków nowoczesne dyski z interfejsem szeregowym.

To, że pierwszy duży producent rezygnuje z produkcji dysków PATA ( standard ten ma już 21 lat ), nie oznacza, że napędy te znikną w krótkim czasie ze wszystkich urządzeń. Nadal pozostaje ich bardzo dużo w magazynach i w działających systemach, więc nie ma się co obawiać, że za rok producenci na przykład płyt głównych przestaną montować kontrolery IDE. Najprawdopodobniej standard ten zacznie powoli konać, ale jego agonia przeciągnie się jeszcze kilka ładnych lat.

Obecnie firma Seagate prowadzi równolegle produkcję analogicznych modeli napędów wyposażonych w oba interfejsy, a ich ceny są bardzo zbliżone.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)