Fujifilm FinePix HS10 - Szybkie zdjęcia z 30-krotnym zoomem optycznym

Fujifilm FinePix HS10 - Szybkie zdjęcia z 30‑krotnym zoomem optycznym

Fujifilm FinePix HS10 - Szybkie zdjęcia z 30-krotnym zoomem optycznym
26.04.2010 09:17, aktualizacja: 26.04.2010 10:52

Firma Fujifilm wprowadziła na rynek nowy aparat Fujifilm FinePix z 30-krotnym manualnym zoomem optycznym, szybkimi zdjęciami w pełnej rozdzielczości oraz możliwością kreatywnej fotografii.

Pierwsze wrażenie jest bardzo dobre: aparat Fujifilm HS10 ma atrakcyjny wygląd, dobrze leży w ręku, pokrętła i przyciski są ustawione pod kątem, co ułatwia wybór programów, dodatkowo dużo przycisków zostało wyciągniętych na zewnątrz, więc mamy szybki dostęp do wybranych funkcji, uchylny ekran jest powrotem do sprawdzonych rozwiązań, znanych z Fujifilm S100fs. Ręka leży dobrze na pierścieniu zmiany ogniskowej, a palec drugiej bez trudu odnajduje migawkę.

Obraz
© (fot. Fujifilm)

[

]( http://tanio.pl/Aparat-Fuji-FinePix-HS10---1-2856-12204292.html )

Obiektyw to zdecydowanie najsilniejsza strona tego aparatu. Zakres ogniskowych od 24 do 720 mm, zmienianych manualnie, pozwala szybko przejść od szerokiego kąta do ustawień tele. Aparat testowano w górach i trzeba przyznać że, możliwość zbliżenia sąsiednich szczytów czy ludzi jadących na wyciągu w sąsiednim ośrodku narciarskim, których nie można było dojrzeć gołym okiem, czynią z tego aparatu fotolunetę, a wielu sympatyków Fotografii staję się zagorzałymi fanami tego modelu. Aparat został wyposażony w potrójny system stabilizacji (stabilizacja matrycy, stabilizacja w oparciu o wysokie czułości ISO, cyfrowa stabilizacja obrazu), co umożliwia robienie nieporuszonych zdjęć przy dłuższych zakresach ogniskowych, ale parafrazując Archimedesa, można powiedzieć: „dajcie mi punkt podparcia, a zrobię nieporuszone zdjęcia”. Zawsze mamy szansę na nieporuszone zdjęcia w aparatach z systemami stabilizacji, ale możemy ją zwiększyć, opierając o coś aparat. Pamiętajmy też, że w rozwiązaniach ze zmienną optyką dysponujemy
takim zakresem ogniskowych, ile obiektywów wzięliśmy ze sobą albo na ile starczyło nam pieniędzy.
W Fujifilm HS1. pełny zakres ogniskowych pokrywany jest przez jeden obiektyw.

Obraz
© Od lewej: szeroki kąt, 15x zoom, 30x zoom (fot. Fujifilm)

Szybkość aparatu fotograficznego to zagadnienie niezwykle ważne, więc należy spojrzeć na nie z różnych stron:

•Ile zdjęć aparat potrafi zrobić na sekundę? Producent podaje, że do 7 zdjęć z prędkością 10 klatek na sekundę. W praktyce szybkość była wystarczająca do zrobienia serii zdjęć poklatkowych snowboardera na skoczni. W stosunku do innych hybryd zastosowanie matrycy BSI CMOS w Fujifilm HS10 znacznie wpłynęło na szybkość tego modelu i przybliżyło go, jeśli chodzi o wspomniany parametr, do profesjonalnych lustrzanek.

•Jak szybko aparat jest gotowy do zrobienia kolejnego zdjęcia po wykonaniu High Speed? Prędkość zapisu plików JPEG jest szybka co pozwala zrobić niemal natychmiast serię następnych zdjęć. Oczywiście zapis plików RAW jest dłuższy niż JPEG’ów w praktyce nie jest to uciążliwe.

•Szybkość przejścia od szerokiego kąta do długiej ogniskowej stanowi największe wyzwanie dla fotografującego poza studiem. Każdy aparat z wymienną optyką jest tak szybki, jak szybko potrafisz zmieniać obiektywy. Zmiana ogniskowej z 2. na 720 mm w Fujifilm HS10 trwa tyle co ruch nadgarstka, więc w tej kategorii propozycja Fujifilm jest światowym liderem.

Kreatywne programy dla znudzonych klasycznym podejściem do fotografii pozwalają na doskonałą zabawę osobom często publikującym swoje zdjęcia w Internecie. Na uwagę zasługują trzy programy:

• Dynamiczna panorama, która działa bardzo dobrze w pionie i w poziomie i pozwala robić zdjęcia do różnego rodzaju banerów internetowych oraz prezentacji komputerowych. Rozdzielczość panoramy jest mniejsza niż normalnych zdjęć, więc plakatu na wieżowiec nie zrobimy, ale w zastosowaniach amatorskich sprawdzi się bardzo dobrze.

• Zdjęcia sekwencyjne do tej pory były zarezerwowane dla zaawansowanych fotografów z umiejętnością obsługi programów graficznych. Każdy kto chce wykonać takie zdjęcia samodzielnie może skorzystać z zaawansowanych Funkcji kreatywnej fotografii aparatu Fujifilm FinePix HS10.
Aby zrobić zdjęcie, sekwencyjne wystarczy wykonać serie zdjęć, które aparat złączy w jedno. Dla uzyskania lepszego efektu zalecamy ustawić aparat na statywie.

Obraz
© Zdjęcie sekwencyjne wykonane aparatem Fujifilm FinePix HS10 (fot. Fujifilm)

• Usuwanie ruchu to nowa funkcja będąca odwróceniem zdjęć sekwencyjnych, bowiem po zrobieniu kilku następujących po sobie zdjęć aparat składa je, usuwając obiekty, które się poruszyły. Funkcję tę docenią wszyscy podróżnicy, którzy zechcą przykładowo sfotografować pusty krakowski rynek bez konieczności wstawania o 5 rano.

Inne użyteczne rozwiązania, w aparacie Fujifilm Finepix HS10. to:

• Bardzo mała waga, aparat bez akumulatorków waży zaledwie 636 gramów. Docenią to wszyscy podróżujący, chodzący po górach i noszący plecaki ze sprzętem.
• Zasilanie na tzw. paluszki można docenić , gdy wyczerpią się akumulatorki, a w pobliskim kiosku bez problemu kupimy nowe baterie.
• Wizjer (EVF) z inteligentnym sensorem. Gdy zbliżamy celownik do oka, sensor przełącza obraz na elektroniczny celownik, zaś przy odsunięciu aparatu od oka następuje automatyczne przełączenie obrazu na LCD.
• Dobra jakość plików RAW.
• Możliwość kręcenia filmów Full HD 1080 ze zmianą ogniskowej podczas nagrywania.
• Funkcja High Speed Movie pozwalająca kręcić filmy z 60, 120, 240, 470 1000 klatkami na s.
• Gorąca stopka umożliwiająca podłączenie zewnętrznej lampy błyskowej.

Na koniec trochę o cenie, bo jeżeli mówimy o zakupach, to wszystko ma jakąś wartość i musi kosztować, więc powinniśmy dokładnie to przeanalizować przed złożeniem zamówienia.

Po pierwsze, jaka jest wartość aparatu Fujifilm Finepix HS10 w odniesieniu do innych modeli Fujifilm oraz modeli konkurencji? Jest to sprawa bardzo indywidualna i ilu jest potencjalnych nabywców, tyle będzie opinii. Warto jednak odpowiedzieć sobie na następujące pytania:
• Jaki aparat Fujifilm jest mi potrzebny? Bo może rzeczywiście są osoby, którym wystarczy doskonały model amatorski S1500, S1800 lub S2500, które kosztują odpowiednio mniej.
• Czy konkurencyjne hybrydy oferują mi też taki ogromny manualny zoom, szybkość i inne funkcje?
•. Ile musiałbym wydać na zakup amatorskiej lustrzanki i zestaw szkieł pokrywających zakres 24-720 mm i czy mam siłę nosić ze sobą ten sprzęt?

Po drugie, można zdać sobie trochę trudu i poszukać tego modelu w atrakcyjnej cenie. Nikt nie lubi przepłacać i wszyscy szukamy okazji. Tym bardziej że duża ilość sklepów detalicznych, Internet oraz wolny handel w Europie stwarzają ogromne możliwości wyboru. Warto więc dotrzeć do firm oferujących atrakcyjne warunki zakupu, ale przed dokonaniem transakcji w Internecie sprawdzić ich wiarygodność, koszty i czas dostawy.

Kto będzie zadowolony aparatu Fujifilm HS10 i dlaczego?

• Fotoamatorzy, którzy chcą zrobić swój kolejny krok w fotografii i wiedzą, że cena dobrej lustrzanki z przyzwoitą optyką zaczyna się od kilku tysięcy złotych, a wszystko, co poniżej, to produkty „lustrzankopodobne”, wyposażone w szkła kitowe, które oferują przeciętną jakość i wymuszają na użytkowniku kolejne wydatki.
• Podróżujący i zwiedzający, którzy poszukują wszechstronnego, lekkiego aparatu o dużych możliwościach, z wszystkimi funkcjami i pełnym zakresem zoomu w jednej obudowie, a chcą się zmieścić w budżecie do 1900 PLN.
• Zakręceni fotoamatorzy sportowcy, zabierający ze sobą sprzęt do skate parku, na plażę, na rower, na narty, a którzy potrzebują aparatu fotografującego z dużą szybkością, pozwalającego na kręcenie filmów HD do umieszczenia na You Tube, odpornego na zabrudzenia matrycy podczas zmiany obiektywów, ale muszą podzielić swój budżet pomiędzy zakupy sprzętu sportowego (deski, rowery, rolki) i sprzętu fotograficznego oraz filmowego.
• Profesjonaliści, którzy potraktują go jako drugi aparat, przydatny zawsze wtedy, gdy nie będą przygotowywać komercyjnych sesji, ale będą chcieli mieć przy sobie wytrzymały sprzęt dobrej jakości.

Nie jest on natomiast alternatywą dla rozwiązań profesjonalnych przeznaczonych dla fotografii studyjnej i reklamowej. Ale jeżeli mówimy o takich zastosowaniach, to potrzebujemy budżetu od kilkunastu tysięcy złotych w górę.

Źródło artykułu:Artykuł sponsorowany
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie