Nowy aparat do smartfonów z zoomem optycznym 5x

Nowy aparat do smartfonów z zoomem optycznym 5x
Źródło zdjęć: © chip

04.03.2016 15:55, aktual.: 21.06.2016 10:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Oto gotowy moduł fotograficzny przeznaczony dla smartfonów, jaki zaprezentowała izraelska firma Corephotonics. Nosi on znaczącą nazwę Hawkeye (sokole oko) i składa się z dwóch obiektywów i dwóch matryc o rozdzielczości 13 mln pikseli.

Tak samo, jak w przypadku prototypów, sekret działania "zoomu optycznego" polega na tym, że przed każdą z tych matryc umieszczony jest obiektyw o różnej ogniskowej - jednej szerokokątnej, a drugiej typu _ tele _. Specjalnie opracowany algorytm łączy oba zdjęcia wykonane tymi obiektywami w jedną fotografię w taki sposób, że nie traci ona na jakości w całym zakresie ogniskowych, między szerokim kątem, a tele. W tym kontekście użycie określenia "zoom optyczny" wydaje się więc dosyć uzasadnione, choć tak naprawdę o żadnym przemieszczaniu soczewek nie ma mowy.

Jak twierdzi Corephotonics, jakość oferowana przez ich rozwiązanie odpowiada zastosowaniu tzw. zoomu cyfrowego, ale na matrycy o rozdzielczości 13 mln pikseli. Ma też jeszcze jedną, niebagatelną zaletę - cały moduł fotograficzny jest niezwykle cienki. Jego całkowita grubość to 5,4 mm, co oznacza, że można go z powodzeniem stosować w większości nowoczesnych smartfonów.

Ciekawostką jest też drugi moduł fotograficzny zaprezentowany przez Corephotonics. Ten nastawiony jest na wysoką jakość obrazu w słabych warunkach oświetleniowych - Slim Dual Camera. Tu także wykorzystywane są dwie matryce o rozdzielczości 1. mln pikseli, ale jedna z nich pozbawiona jest filtra barwnego, dzięki czemu dochodzi do niej znacznie więcej światła. Efektem współdziałania tych dwóch matryc są wysokiej jakości zdjęcia o bardzo niskim poziomie szumów i - co ciekawe - rozdzielczości aż 21 mln pikseli. Jak twierdzą Izraelczycy, jakość tych zdjęć przewyższa wszystkie współczesne smartfony z matrycami o rozdzielczości ponad 20 mln pikseli.

Pokazany wcześniej moduł oferujący "zoom optyczny" 5x oraz moduł Slim Dual Camera mają być do dyspozycji producentów smartfonów już od połowy 201. roku, natomiast "sokole oko" będzie oferowane producentom dopiero w 2017 roku. Wygląda więc na to, że coraz intensywniejsza moda na podwójne aparaty wbudowane w smartfony dopiero zaczyna się rozkręcać, a najciekawsze... nadal przed nami.

słk

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)