Francja: sąd nakazuje oddanie pieniędzy za zwrócone Windows

Francja: sąd nakazuje oddanie pieniędzy za zwrócone Windows
Źródło zdjęć: © IDG

20.05.2008 12:00, aktual.: 20.05.2008 15:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Francuski sąd orzekł, iż klient, który kupił komputer z preinstalowanym systemem Windows ma prawo zwrócić ów system sprzedawcy, zaś w zamian powinien otrzymać zwrot jego kosztów lub zniżkę - donosi serwis TheInquirer.net.

Werdykt ten kończy sprawę, którą zainicjowała organizacja UFC-Que Choisir ( zajmująca się ochroną praw konsumentów ). Kilka miesięcy temu zgłosił się do niej pewien człowiek - narzekał, że kupił komputer przenośny firmy Asus z systemem Windows XP. Klient nie zamierzał jednak korzystać z tego oprogramowania - dlatego też chciał je zwrócić sprzedawcy i otrzymać zwrot kosztów systemu. Niestety, okazało się to niemożliwe.

Nabywca komputera skonsultował się więc w tej sprawie z organizacją konsumencką - okazało się, że takie "nierozerwalne" łączenie ofert jest we Francji nielegalne ( prawo nakazuje umożliwienie klientowi kupienie tylko jednej części zestawu - tzn. samego komputera, bez dołączonego oprogramowania ).

Sprawa trafiła więc do sądu, który ostatecznie opowiedział się po stronie klienta - w werdykcie nakazano dystrybutorowi sprzętu przyjęcie niechcianego przez klienta systemu i zwrócenie mu części kosztów zakupu.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)