Jak przywrócić system operacyjny? Rozwiązywanie problemów z systemem Windows 10

Jak przywrócić system operacyjny? Rozwiązywanie problemów z systemem Windows 10
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

17.11.2019 13:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kiedy system Windows 10 nie działa poprawnie, to może być konieczne przywrócenie go do stanu, kiedy działał bezproblemowo. Przyczyn problemu może być wiele, więc postaramy się krótko opisać najpowszechniejsze sposoby, jak przywrócić system operacyjny.

Naprawienie błędów w systemie Windows 10 jest bardzo proste, ale rozwiązania bywają różne w zależności od powstałego problemu. Poniżej przedstawiamy najczęstsze przyczyny błędu i proste sposoby, jak sobie z nim poradzić.

Jak przywrócić system operacyjny po nieudanej aktualizacji?

Jeżeli system Windows nie działa poprawnie, po tym jak w ostatnim czasie zainstalowaliśmy jego aktualizację, wystarczy usunąć ostatnio instalowane pliki, by przywrócić system do poprzedniego stanu.

W tym celu należy wybrać przycisk "Start", a następnie opcję "Ustawienia". Później klikamy w "Aktualizacje i zabezpieczenia" i przechodzimy do "Windows Update". Kolejnym krokiem jest "Wyświetlenie historii aktualizacji", a następnie odinstalowanie ostatniej z nich.

Jak przywrócić system operacyjny do stanu początkowego?

Jeżeli od aktualizacji sterownika lub aktualizacji systemu minęło już więcej czasu, a system przestał działać poprawnie, najprostszym i najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie przywrócenie go Windowsa do stanu początkowego.

Resetowanie ustawień systemu przywróci Windows do stanu początkowego, ale pozwoli na wybranie, czy chcemy zachować lokalne pliki. Sam proces jest bardzo prosty:

  • klikamy w opcję "Start"
  • wybieramy "Ustawienia", a następnie "Aktualizacje i zabezpieczenia"
  • ostatnim krokiem jest wybór opcji "Odzyskiwanie".

W tym przypadku Microsoft ostrzega, że "jeśli masz zaszyfrowane urządzenie, to aby resetować jego ustawienia do stanu początkowego, musisz mieć klucz funkcji BitLocker".

Przywracane systemu z dysku odzyskiwania

Kiedy pojawia się problem z włączaniem komputera, dobrym rozwiązaniem jest odzyskanie systemu z dysku odzyskiwania. W tym celu należy podłączyć odpowiedni dysk i włączyć komputer.

Następnie wciskająć klawisz logo systemu Windows + L przejdziemy do ekanu logowania. Następnie należy uruchomić ponownie komputer naciskając klawisz Shift podczas wybierania opcji "Zasilanie" i "Uruchom ponownie".

Komputer wybudzi się w środowisku odzyskiwania systemu Windows, a na ekranie pojawi się opcja "Rozwiązywanie problemów", którą należy wybrać i postępować zgodnie z dalszymi instrukcjami.

Co zrobić, jeśli nie mamy kopii zapasowej systemu?

W momencie, kiedy nie mamy utworzonego dysku odzyskiwania, jedynym rozwiązaniem, jakie możemy zastosować jest zainstalowanie systemu Windows na nowo.

Sprawdźcie również inne nasze poradniki:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)