Deep Zoom Composer - fotogalerie w skali makro

Deep Zoom Composer - fotogalerie w skali makro

Deep Zoom Composer - fotogalerie w skali makro
Źródło zdjęć: © IDG
06.08.2008 15:00, aktualizacja: 06.08.2008 15:23

Microsoft udostępnił uaktualnioną edycję narzędzia Deep Zoom Composer - 1st August technology preview, które umożliwia przygotowywanie obrazów wysokiej rozdzielczości do późniejszego wykorzystania w technologii Deep Zoom, będącej częścią środowiska Silverlight 2. O narzędziu zrobiło się po raz pierwszy głośno w czerwcu br., gdy Microsoft udostępnił drugą wersję beta Silverlight 2.

Obraz

Przy wykorzystaniu aplikacji można przechwytywać obrazy wysokiej rozdzielczości z urządzeń zewnętrznych oraz dysku twardego komputera, a następnie poddać odpowiedniej obróbce oraz eksportować do modułu Deep Zoom. Narzędzie Deep Zoom Composer posiada wsparcie dla języka XML, tagów, formatu graficznego PNG oraz opcji przezroczystości. Funkcje te znalazły się już w poprzedniej becie aplikacji. Program został po raz pierwszy udostępniony w marcu br. podczas konferencji MIX08. Aktualna wersja aplikacji umożliwia także autowyrównywanie elementów do siatki oraz pozwala na cofanie i odtwarzanie zapisanych wcześniej zmian.

Próbkę możliwości Deep Zoom zobaczyć można udając się na witrynę Hard Rock Memorabilia - http://memorabilia.hardrock.com/.

Co nowego?

W nowej edycji aplikacji Deep Zoom Composer zintegrowano funkcję umożliwiającą ładowanie zdjęć bezpośrednio do serwisu Microsoft Live Labs PhotoZoom. Opcja ta bardzo ułatwia dzielenie się wynikami swojej pracy z innymi użytkownikami. Po wybraniu funkcji Export domyślnym miejscem zapisywania fotografii jest właśnie usługa PhotoZoom ( oczywiście do wyboru oddano także inne opcje, np. bezpośredni eksport do projektu Silverlight ). W celu korzystania z serwisu należy posiadać konto Live ID. Po zalogowaniu się użytkownik zostaje poproszony o podanie nazwy utworzonej kolekcji, ma także sposobność edytowania już istniejących. W momencie oddawania materiału do publikacji serwer Microsoft Live Labs PhotoZoom nie pracował poprawnie, zgłaszając błąd podczas próby nawiązania połączenia. Twórcy programu otrzymawszy zgłoszenia od użytkowników obiecali szybko zająć się tym problemem.

Inną, wartą uwagi innowacją jest funkcja "szycia panoramicznego", która umożliwia tworzenie zdjęć panoramicznych z kilku mniejszych fotografii przy użyciu zaledwie jednej opcji - _ Create Panoramic Photo... _.Praca z aplikacją

W Deep Zoom Composerze pracuje się z przyjemnością. Program, pomimo tego, iż na razie znajduje się we wczesnej fazie rozwoju oferuje szereg ciekawych opcji oraz co najważniejsze - nie zawiesza się podczas pracy. Na przygotowanie własnej galerii składają się zaledwie trzy kroki:

[ul][li]Import - moment, w którym przechwytujemy fotografie w celu następnej ich edycji. Do dyspozycji użytkownika oddano także sposobność importu zdjęć z urządzeń zewnętrznych, np. aparatów cyfrowych.[/li][li]Compose - najważniejszy moment podczas pracy z narzędziem Deep Zoom Composer. Przygotowujemy zdjęcia według własnych potrzeb i preferencji. Użytkownik ma dostęp do szeregu ciekawych i praktycznych funkcji.[/li][li]Export - umożliwia zapisanie wyników pracy oraz ich publikację, np. jako elementu witryny Web opartej na środowisku Microsoft Silverlight.[/li][/ul]

Do swobodnego korzystania z Deep Zoom Composer zalecany jest procesor taktowany minimum 2-gigahercowym zegarem, 1 gigabajt pamięci operacyjnej oraz karta graficzna zgodna sprzętowo z bibliotekami DirectX 9.0. Program współpracuje z systemem Windows Vista oraz Windows XP z dodatkiem Service Pack 2 lub nowszym. Narzędzie Deep Zoom Composer w wersji 0.9.000.4 pobrać można z serwerów Microsoftu - http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?familyid=457b17b7-52bf-4bda-87a3-fa8a4673f8bf&displaylang=en ( rozmiar pliku - 7,6 MB ). Twórcy programu udostępnili także jakiś czas temu obszerny poradnik użytkownika w postaci pliku .pdf - Deep Zoom Composer User Guide - http://xpression.members.winisp.net/dzc/deep%20zoom%20composer%20user%20guide.pdf ( w języku angielskim ).

Najświeższe informacje o programie można znaleźć na oficjalnym blogu - http://blogs.msdn.com/expression/default.aspx zespołu odpowiedzialnego za rozwój produktów z rodziny Microsoft Expression Blend oraz Design ( w języku angielskim ). Twórcy aplikacji zachęcają gorąco do dzielenia się uwagami oraz opiniami odnośnie pracy z aplikacją - można to zrobić zapisując się do programu betatestów produktów z rodziny Expression - http://connect.microsoft.com/expression/feedback uruchomionego w witrynie Microsoft Connect.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)