Zepsuty czołg T‑64? Ukraińcy wyślą go do naprawy w Polsce
Zakłady Mechaniczne Bumar-Łabędy S.A. rozpoczęły serwis czołgów T-64, realizując porozumienie zawarte niedawno przez Polską Grupę Zbrojeniową i ukraiński Koncern Państwowy Ukroboronprom.
08.04.2023 | aktual.: 08.04.2023 21:12
Jak poinformowała Polska Grupa Zbrojeniowa, Bumar-Łabędy i Ukroboronprom wspólnie utworzyły centrum techniczne naprawy czołgów T-64 w Gliwicach. Umowa przewiduje, że ukraińskie czołgi T-64 będą serwisowane i doprowadzone do pełnej sprawności, a za wyborem tego konkretnego partnera przemawia jego doświadczenie w zakresie obsługi i modernizacji czołgów rodziny T.
"Gliwickie Zakłady Mechaniczne gotowe są utworzyć hub dla remontów sprzętu pancernego wykorzystywanego przez armię ukraińską. Ponad 70-letnie doświadczenie Zakładu w zakresie zarówno produkcji, jak i prowadzenia przeglądów, remontów, doposażenia oraz modernizacji sprzętu pancernego będzie stanowiło kluczową pomoc w utrzymaniu zdolności obronnych wojsk Ukrainy" - poinformowała Edyta Szymańska, Prezes Zarządu ZM "BUMAR-ŁABĘDY" S.A.
Umowa przewiduje współpracę w zakresie remontów, napraw, montażu, produkcji oraz rozwoju łańcucha dostaw czołgów T-64 wraz z innymi elementami procesu technologicznego. W dłuższej perspektywie planowane jest rozszerzenie współpracy o serwis czołgów T-72 i PT-91 przekazywanych przez Polskę ukraińskim siłom. Być może w dalszej przyszłości hub zajmie się również naprawą czołgów Leopard 2 przekazywanych Ukrainie przez różne kraje.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czołgi T-64
T-64 to radzieckie czołgi podstawowe, które na Zachodzie oznaczono symbolem M-1970. Czołgi były projektowane równolegle do podobnych T-72, ale nigdy nie były eksportowane na tak dużą skalę. Po rozpadzie ZSRR Ukraina kontynuowała rozwój modernizacji T-64, ponieważ pierwotna i główna fabryka znajdowała się w tym kraju.
Zobacz także: Te czołgi sieją spustoszenie. Ile z nich rozpoznasz?
Podstawowym uzbrojeniem jest armata gładkolufowa 2A46 kal. 125 mm, karabin maszynowy PKT kal. 7,62 mm oraz wielkokalibrowy karabin maszynowy NSW kal. 12,7 mm. Zmodernizowane T-64 są chronione modułowym pancerzem reaktywnym Kontakt-5, odpornym na pociski energii kinetycznej, w przeciwieństwie do pierwszych modeli, które były skuteczne tylko przeciwko amunicji przeciwpancernej odłamkowo-burzącej (HEAT).
Jak podkreśla Polska Grupa Zbrojeniowa, realizowane porozumienie w zakresie współpracy przy serwisie czołgów T-64 jest kolejnym z szeroko pojętego obszaru pancernego, jakie zawarły między sobą strona polska i ukraińska.
Klaudia Stawska, współpracownik WP Tech