Rosyjski czołg T-72B3 zniszczony. Improwizowany dron FPV wleciał przez właz

Rosyjski czołg T‑72B3 zniszczony. Improwizowany dron FPV wleciał przez właz

Rosyjski czołg T-72B3 zniszczony przez drona FPV.
Rosyjski czołg T-72B3 zniszczony przez drona FPV.
Źródło zdjęć: © Twitter | Ukraine Weapons Tracker
Przemysław Juraszek
24.03.2023 16:40

Czołgi T-72B3 to najliczniejsze rosyjskie konstrukcje wyposażone w system kierowania ogniem Sona-U z francuską termowizją. Rosjanie utracili jednak możliwość ich produkcji, toteż niszczenie przez Ukraińców nawet porzuconych czołgów jest niezwykle istotne.

W sieci pojawiło się nagranie ze zniszczenia rosyjskiego czołgu T-72B3 przez Ukraińców za pomocą improwizowanego drona typu FPV. Dron wleciał do wnętrza porzuconego czołgu przez otwarty właz działonowego, po czym doszło do pożaru amunicji. Ukraińcy dobrze wiedzą, że jeśli danego czołgu nie da się odzyskać to lepiej go zniszczyć. Szczególnie dotyczy to nowszych egzemplarzy, ponieważ nowa rosyjska produkcja ze względu na ograniczenia w dostępie do komponentów jest zubożona.

Czołgi T-72B3 - ekonomiczna pancerna pięść Kremla

Czołgi T-72B3 to modernizacja z 2011 r., która pozostawiła bez zmian starsze opancerzenie czołgów T-72B (ewentualnie wymieniano tylko kostki pancerza reaktywnego Kontakt-1 na Kontakt-5) i silnik, a zmiany dotknęły głównie optoelektroniki.

Tutaj czołg otrzymał ogromny progres, ponieważ otrzymał system kierowania ogniem Sosna-U z francuską kamerę termowizyjną III generacji Catherine-FC od Thalesa oraz nową celniejszą armatę 2A45M-5. Ponadto automat ładowania przystosowano do zastosowania nowszych dłuższych penetratorów APFSDS-(T). Z kolei wariant z 2022 roku wykorzystuje już prostszą elektronikę starszej generacji, ale jego opancerzenie zostało wzmocnione większą liczbą kostek ERA.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Komercyjne drony jako improwizowana amunicja krążąca

Ukraińcy z kolei wykorzystują wręcz na masową salę komercyjne drony, które po przeróbkach są wykorzystywane w charakterze improwizowanej amunicji krążącej zwanej też dronami "kamikadze". Zazwyczaj te drony w zależności od udźwigu przenoszą granaty, bomblety z amunicji kasetowej bądź nawet odchudzone granaty przeciwpancerne PG-7VL.

Są one następnie wykorzystywane do bardziej powszechnych celów podczas gdy pełnoprawna amunicja krążąca w postaci m.in. dronów Warmate od WB Electronics jest używana przeciwko ważniejszym celom.


Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie