Bezwentylatorowy, 3‑watowy pecet z Dual Core ARM, HDMI i Linuksem

Bezwentylatorowy, 3-watowy pecet z Dual Core ARM, HDMI i Linuksem
Źródło zdjęć: © CompuLab

26.01.2011 16:09, aktual.: 26.01.2011 16:34

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Z intelowskim Atomem konkuruje już ARM w segmencie komputerów biurkowych: izraelska firma CompuLab zapowiedziała model Trim Slice – niewielki, bezwentylatorowy pecet z procesorem Nvidia Tegra 2.

Z intelowskim Atomem konkuruje już ARM w segmencie komputerów biurkowych: izraelska firma CompuLab zapowiedziała model Trim Slice – niewielki, bezwentylatorowy pecet z procesorem Nvidia Tegra 2.

System on Chip (SoC) zawiera jako rdzenie CPU dwa układy ARM Cortex A9 o maksymalnej częstotliwości taktowania 1 GHz, dzięki czemu zapewnia podobną moc obliczeniową co Intel Atom. Wyposażenie multimedialne jest jednak lepsze: do dyspozycji mamy dwa porty HDMI i akcelerator HD Video w Tegrze 2.

Według informacji producenta Trim Slice zadowala się średnim poborem mocy wynoszącym 3 waty i działa na napięciu stałym od 8 do 1. woltów. Jednogigabajtowa pamięć robocza (DDR2 800 MHz, przypuszczalnie jednak taktowana częstotliwością 333 MHz) jest zamontowana na stałe. W roli pamięci masowej da się wbudować półprzewodnikowy (SSD) dysk SATA o pojemności 64 GB. Mimo że CompuLab nie ujawnia szczegółów konstrukcji, można przyjąć, że chodzi o mSATA lub dysk 1,8-calowy. Do dyspozycji są też dwa czytniki kart zgodne z SDHC, w formacie standardowym i mikro. Urządzenia peryferyjne podłącza się przez cztery porty USB. Oprócz tego komputerek wyposażono w złącze Gigabit Ethernet, Bluetooth oraz moduł sieci bezprzewodowej WLAN 802.11n.

Na temat systemu operacyjnego CompuLab zdradza niewiele, wskazując na społeczność Open Source. Trim Slice ma służyć również jako otwarta platforma dla twórców oprogramowania. W późniejszym czasie Izraelczycy chcą dostarczać także kompletne systemy operacyjne. Dla pozostałych urządzeń na bazie Tegry 2, które przykładowo będą sprzedawane z Androidem, istnieją już dystrybucje Linuksa: chociażby Ubuntu 10.10 dla kosztującej obecnie 1300–1600 złotych Toshiby AC100. Alternatywny system operacyjny ma jeszcze problemy ze sterownikami (obsługa audio nie działa w nim jak należy), a do akceleracji HD Video i 3D karty GeForce Go wciąż brakuje sterowników. Temat ten jest omawiany również na forum Nvidii poświęconym platformie Tegra.

CompuLab będzie przyjmował zamówienia dopiero od kwietnia, a na razie podaje tylko orientacyjne ceny: "Trim Slice ma być tańszy niż tablet". Oprócz komponentów dla systemów osadzonych izraelska firma produkuje kilka modeki minipecetów, do których należą między innymi Fit-PC2 z Atomem Z500 oraz Fit-PC3 z AMD APU (Accelerated Processing Unit).

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (3)
Zobacz także