Wielordzeniowe procesory ARM

Wielordzeniowe procesory ARM
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

04.01.2011 16:13, aktual.: 04.01.2011 16:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Od jednego do czterech rdzeni ARM będzie się kryło w nowych procesorach i.MX 6 firmy Freescale. Rdzenie pochodzą z generacji Cortex A9, a każdy z nich jest taktowany z częstotliwością 1,2 GHz.

Od jednego do czterech rdzeni ARM będzie się kryło w nowych procesorach i.MX 6 firmy Freescale. Rdzenie pochodzą z generacji Cortex A9, a każdy z nich jest taktowany z częstotliwością 1,2 GHz.

Jak twierdzi Freescale, dzięki maksymalnie rozbudowanej wersji i.MX 6 będzie działał do pięciu razy szybciej niż jego poprzednik. Producent nie ujawnia, do którego modelu odnosi się to porównanie, ale można się domyślać, że chodzi o i.MX51 z rdzeniem Cortex A8 i częstotliwością taktowania rzędu 80. MHz.

Freescale jest szczególnie dumny z wyjątkowo niskiego poboru mocy i obiecuje, że nowa jednostka w typowym urządzeniu przenośnym będzie w stanie zapewnić do 2. godzin odtwarzania wideo w jakości VHD albo ponad 30 dni działania w trybie czuwania.

Rdzenie nowych układów dzielą się maksymalnie 1 MB pamięci L2 i obsługują rozszerzenia zestawu poleceń ARM Neon VFPv3. a także rozszerzenia zabezpieczeń (TrustZone). Wbudowana kość wideo ma być na tyle szybka, aby dekodować filmy HD (1080p60), a do tego kodować materiał w jakości 1080p30. Wytwórca wspomina także o odtwarzaniu obrazów trójwymiarowych (3D Video Playback), ale unika podawania konkretnych rozdzielczości. Wiadomo już jednak, że procesor będzie dysponował obsługą sprzętową dla kodeków VP8 standardu WebM.

Zdaniem Freescale'a nowy chip będzie najprawdopodobniej stosowany w przenośnych odtwarzaczach wideo i konsolach do gier, ale także pojazdach i sterowanych cyfrowo maszynach. Produkcję seryjną układów poprzedzi opracowanie wzorów, których ukazanie się przewidziano w dość odległym terminie. Tak więc wyposażenie układu pod względem interfejsów nie jest jeszcze pewne, choć wspomina się między innymi o złączach HDMI, USB 2.0, Gigabit Ethernet, SATA II, FlexCAN i PCI-E. Opcjonalnie będzie można także zintegrować specjalny kontroler elektronicznego papieru.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)