Baterie słoneczne na papierze

Baterie słoneczne na papierze

Baterie słoneczne na papierze
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
10.05.2010 11:59

Uczeni z Massachusetts Institute of Technology wynaleźli technologię pozwalającą rozmieszczać baterie słoneczne na papierze. Wspólny, amerykańsko-włoski projekt może przynieść przełom na rynku tanich ogniw

Uczeni z Massachusetts Institute of Technology wynaleźli technologię pozwalającą rozmieszczać baterie słoneczne na papierze. Wspólny, amerykańsko-włoski projekt może przynieść przełom na rynku tanich ogniw - napisał serwis technologiczny CNET.

Technika umożliwiająca nanoszenie organicznego półprzewodnika na papier, jest podobna do wydruku z drukarki atramentowej. Do stworzenia powierzchni komórek baterii naukowcy użyli w dużej mierze barwnika węglowego. Według nich wydajność baterii tego typu nie różni się od wydajności innych baterii nanoszonych na twarde podłoża np. plastik _ "ale sekret tkwi w technologii, która pozwala drukować tego typu baterie na papierze" _.

288771241987553427
© (fot. Jupiterimages)

Specjaliści skupią się teraz na sprawności drukowanych baterii ponieważ baterie natryskiwane na plastik czy folię metalową albo drukowane w postaci filmów do instalacji na wielu typach podłoży, mają z reguły niską wydajność.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)