Stuff przyszłości - samochody słoneczne

Stuff przyszłości - samochody słoneczne

Stuff przyszłości - samochody słoneczne
Źródło zdjęć: © Materiał prasowy
08.09.2017 12:18, aktualizacja: 09.09.2017 12:30

Wyobraź sobie świat, w którym nigdy nie zatrzymujesz się na tankowanie. Albo ładowanie. Zjeżdżasz na stację tylko po to, aby napełnić żołądek kawą i żarciem.

Dopóki ktoś nie wymyśli samochodu napędzanego fusami z kawy, Sion od Sono Motor będzie miał największą szansę na to, aby spełnić nasze marzenie o bezstresowej jeździe. Pojazd do przemieszczania się wykorzystuje energię słońca, zupełnie tak jak jakiś superzłoczyńca z komiksu… Różni ich tylko to, że Sion jest przyjazny dla naszej planety i pomoże ci zaoszczędzić na paliwie.

Nikt wcześniej tego nie próbował?

Na taką skalę? Nie. Ford kilka lat temu zaprezentował koncepcyjne auto CMax, ale to Sono Motors jest pierwszą firmą, która wdroży tę ideę do masowej produkcji. Gdzieś około 2019 roku będziesz mógł wydać 16 tysięcy euro, aby kupić ekologiczne auto, które przewiezie cię po okolicy, czerpiąc energię wyłącznie ze źródeł odnawialnych. Oczywiście nie wygeneruje energii ot tak - Sion będzie wyposażony w 330 paneli słonecznych umieszczonych na dachu, masce i drzwiach, dzięki czemu każdego dnia zgromadzi energię na przejechanie 30 km.

Brzmi nieźle. Ale żyję w puszczy, wiesz o tym?

Ach, tak, kraina żubrów, kornika i najbliższej Biedronki oddalonej o kilkadziesiąt kilometrów. Nie martw się, Sion nie zostawi cię na pastwę losu na środku żwirowej drogi, abyś stał się pożywką dla dzikich zwierząt. Auto może być także ładowane za pośrednictwem gniazdka, jak Tesla czy Toyota Prius. Tak po prawdzie, to często będziesz ładować go z kabla, gdyż jego zasięg to tylko 250 km. Jedno porządne ładowanie w tygodniu gwarantowane. Największym problemem będzie jednak załapanie się na jazdę próbną. W pierwszej kolejności Sion trafi wyłącznie do kilku europejskich państw: Belgii, Francji, Niemiec, Szwajcarii oraz Holandii. Już teraz zaplanuj, gdzie go przetestujesz.

Źródło artykułu:Stuff
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)