Lodówki na panele słoneczne

Lodówki na panele słoneczne

Lodówki na panele słoneczne
Źródło zdjęć: © yankodesign.com
23.06.2010 14:18, aktualizacja: 23.06.2010 15:08

Lodówki są jednymi z największych źródeł emisji gazów cieplarnianych wśród sprzętu gospodarstwa domowego. Dwa prototypy lodówek zero emisyjnych i zasilanych energią słoneczną mają zmniejszyć użycie energii, emisje i wspomóc kraje III Świata

Lodówki są jednymi z największych źródeł emisji gazów cieplarnianych wśród sprzętu gospodarstwa domowego. Dwa prototypy lodówek zero emisyjnych i zasilanych energią słoneczną mają zmniejszyć użycie energii, emisje i wspomóc kraje III Świata - podały amerykańskie portale technologiczne.

Według portalu Daily Tech, pierwszy projekt powstał na konkurs technologiczny Electrolux Design Lab, a jego twórcą był inżynier rosyjski Jurij Dmitriew. Czynnikiem roboczym w tej lodowce jest bezbarwny, bezwonny i nietoksyczny żel biopolimerowy który pozwala na zachowanie niskich temperatur w wielu zakresach. Żel ten, odwrotnie niż w innych lodówkach, wypełnia całą przestrzeń ładunkową.

Obraz
© Lodówka Bio Robot Refigerator (fot. yankodesign.com)

Czterokrotnie mniejsza niż tradycyjna lodówka, Bio Robot Refrigerator, ma jednak dokładnie taką samą przestrzeń do przechowywania jak lodówki tradycyjne - powodem jest, ze względu na koncepcję, brak tradycyjnych drzwi oraz jakichkolwiek części mechanicznych jak kompresor czy wężownice. Produkty przechowywane w Bio Robot Refrigerator są wkładane do lodówki od góry i unoszą się w kapsułach żelu, widoczne przez przezroczystą ścianę przednią.

Następna lodówka, według portalu Technology Review, jest konstrukcja bardziej tradycyjną. Opracowana przez organizację non-profit, działającą na rzecz krajów III Świata - Appropriate Technology Collaborative (ATC)
- jest lodówką szpitalną i służy do przechowywania szczepionek i materiałów analitycznych oraz leków. ATC Solar Vaccine Refrigerator ma tradycyjną konstrukcje, z prostym systemem chłodzącym. Osobliwością jest jej system zasilania - podłączona jest do wysokowydajnego panelu słonecznego zapewniającego energię dla uruchomienia i podtrzymywania systemu chłodzącego. Lodówka posiada też mały akumulator załączający się w momentach niemożliwości działania panelu.

Według Technology Review, ta tania lodówka szpitalna ma zostać niedługo wyprodukowana w serii informacyjnej dla szpitali krajów III Świata.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)