Asus P750, biuro w kieszeni

Asus P750, biuro w kieszeni

Asus P750, biuro w kieszeni
Źródło zdjęć: © wp.pl
04.06.2008 12:04, aktualizacja: 04.06.2008 13:06

"Pod maską" P750 znajduje się procesor Marvell PXA270M 520 MHz, dzięki
niemu mobilne Windowsy działają całkiem sprawnie. Aplikacje uruchamiają się szybko i reagują bez denerwującego opóźnienia

Smartfon Asus PDA P750 został zaprojektowany z myślą o użytkownikach wymagających w pełni wyposażonego urządzenia posiadającego zarówno funkcje pomocne w biznesie, jak i nawigację GPS. Łączność ze światem utrzymuje dzięki sieci telefonii komórkowej, ze wsparciem dla HSDPA.

Dzięki łączności z wysokowydajną siecią 3.5G (HSDPA, 3.6Mb/s), trójzakresową siecią GSM (GSM 900/1800/1900), WiFi (IEEE 802.11 b+g), Bluetooth V2.0+ EDR, USB 1.1 oraz wbudowanej antenie GPS, ASUS P750 umożliwia swojemu właścicielowi pozostawanie w kontakcie w dowolnym miejscu na świecie.

P75. to typowy przedstawiciel smartfonów z coraz popularniejszymi w tym segmencie urządzeń Windows Mobile 6, które wzbogacono o aplikacje Asusa. Do ciekawszych z nich należą m.in. Ur Time, która umożliwia sprawdzenie aktualnego czasu w różnych miastach bezpośrednio z ekranu Today. Ten przydatny dodatek jest powiązany z narzędziem planowania rozkładu spotkań, które zaś eliminuje stratę czasu potrzebną dotychczas na dostosowanie planu spotkań do zmian stref czasowych i sprawia, że cały ten proces jest dużo bardziej efektywny. Newstation to usługa, która podaje aktualne wiadomości i nowe wpisy w blogach poprzez kompatybilność z RSS, dzięki czemu użytkownik P750 będzie zawsze najlepiej poinformowany. Auto Cleaner utrzymuje porządek w samym urządzeniu dla zachowania najwyższej wydajności przez periodyczne kasowanie niepotrzebnych danych. Ostatnia z funkcji, rozpoznawanie wizytówek, współpracuje z 3MPix aparatem wyposażonym w automatyczny fokus i automatycznie odczytuje dane zawarte na kartach wizytowych zapisując
je w odpowiednim miejscu, bez potrzeby ręcznego przepisywania tych danych.

Travelog jest interesującą funkcją, która pozwala użytkownikom na zapis i udostępnianie zdjęć, tras, punktów zainteresowania (POI) oraz rozkładów ich wycieczek. Wsparcie dla map satelitarnych formatu Google Earth oznacza możliwość tworzenia dziennika z wydarzeń podczas podróży i późniejszego złożenia w całość wszystkich migawek oraz interesujących sytuacji w jeden, dokładnie oddający trasę blog, który później może zostać zaprezentowany rodzinie lub znajomym.

Obraz
© P750

Funkcja Location Courier zabezpiecza przed zgubieniem się poprzez dokładne, okresowe raportowanie o aktualnej pozycji do wcześniej zdefiniowanych kontaktów. Nawet w miejscach, gdzie w zasięgu wzroku brak żywej duszy, dzięki globalnej sieć GPS będzie można odnaleźć zagubionego użytkownika. A przynajmniej jego ostatnią zarejestrowaną pozycje.

Dostęp do wszystkich, wcześniej wymienionych funkcji może być zrealizowany przez manipulator Jog Dial (gałka) lub 5-kierunkowy przycisk nawigacyjny umożliwiając obsługę najnowszego telefonu PDA ASUS przy pomocy tylko jednej ręki.

„Pod maską” P750 znajduje się procesor Marvell PXA270M 520 MHz, dzięki niemu mobilne Windowsy działają całkiem sprawnie. Aplikacje uruchamiają się szybko i reagują bez denerwującego opóźnienia. Do czasu. Urządzenie dysponuje pamięcią Flash ROM 256 MB, ale niestety tylko 64 MB SDRAM. Przez co po uruchomieniu kilku aplikacji, w szczególności gdy jedną z nich jest AutoMapa czy inny rozbudowany system nawigacji satelitarnej smartfon mocno zwalnia. Jest to jednak jedna z niewielu niedogodności. Wystarczy zadbać by nie uruchamiać jednocześnie zbyt dużej liczby programów.

Wydajny procesor to spora zaleta nie tylko przy nawigacji GPS. Asus bardzo dzielnie radzi sobie z komunikatorami VoIP w stylu Skype czy Fring!. W smartfonach dysponujących słabszym procesorem (312MHz) często obserwowaliśmy znaczne pogorszenie jakości transmisji. Dźwięk stawał się „metaliczny” czy wręcz dochodziło do ucinania słów.

Elementami zapewniającymi interakcję z urządzeniem jest typowa klawiatura telefoniczna wzbogacona o klawisze których znaczenie zmienia się wraz z używaną aplikacją (soft-keys), joystick i ekran dotykowy. Do tego dochodzą dedykowane klawisze aparatu fotograficznego, GPS i kółko nawigacyjne. Każdy powinien znaleźć, wygodny dla siebie, sposób na ”dogadanie” się z urządzeniem.

Aparat fotograficzny, w który wyposażono urządzenie Asusa potwierdza tezę, że megapiksele to nie wszystko. Trzy megapikselowa matryca „produkuje” nie najlepsze jakościowo obrazki. Najprawdopodobniej wszystkiemu winien jest nienajlepszy obiektyw i algorytm przetwarzania oraz kompresji zdjęć. Nie mniej fotografie wizytówki czy rozkładu jazdy autobusów można tym aparatem zrobić. Nie jest tak zupełnie nieprzydatny. Jednak w konfrontacji ze starym aparatem cyfrowym o podobnej rozdzielczości matrycy zdecydowanie przegrywa. Jakością zdjęć, szybkością działania i wygodą obsługi. P750 posiada jeszcze kamerę do wideorozmów. Jej parametry są standardowe w tej klasie sprzętu – pracuje z rozdzielczością 640x480 pikseli. Niestety, w trakcie testów nie dysponowaliśmy drugim aparatem umożliwiającym wideorozmowy, nie mogliśmy sprawdzić kamery „w boju”.

Obraz
© P750

Rozdzielczość wyświetlacza, podawana przez producenta to 240x320 pikseli. Wystarczająca do obsługi większości aplikacji. Nie mniej może być ona powiększona... choć nie udało się nam sprawdzić tej informacji. Na forach internetowych zaczęły się pojawiać informacje jakoby Asus zakupił w okazyjnej cenie sporą ilość matryc o rozdzielczości 480x640 i zastosował programowe ograniczenie rozdzielczości. Na nowej matrycy jeden piksel oryginału powinien być wyświetlany za pomocą czterech pikseli „wysokiej rozdzielczości”. Przyglądaliśmy się wyświetlaczowi, jednak nic nie wskazywało na to by w naszym egzemplarzu zastosowano matrycę o podwyższonej rozdzielczości. Być może cała opowieść o wyświetlaczu 480x640 to ‘urban legend’... Pomijając sprawę rozdzielczości, wyświetlacz jest dość jasny i kontrastowy i sprawdza się do momentu, gdy wyjdziemy w słoneczne południe na ulicę.

Dużą zaleta telefonu jest wsparcie dla transmisji HDSPA, dzięki czemu przeglądanie stron www, komunikacja za pomocą poczty elektronicznej czy komunikatorów internetowych odbywa się bardzo sprawnie. By w pełni się cieszyć mobilnym internetem w komórce warto zainstalować Operę lub inną alternatywną przeglądarkę. Internet Expolorer w wydaniu mobilnym w przecudny sposób potrafi „rozsypać” nawet najprostszą stronę www. Na przykład pobranie Skype ze stron serwisu wymaga dużego samozaparcia. Jednak po zainstalowaniu podstawowych programów, komunikatora, czytnika RRS możemy być na bieżąco z informacjami. Dla ludzi uzależnionych od internetu jest to doskonałe rozwiązanie, gdyż nawet w dziczy, nad jeziorem czy w lesie (jeśli jest znajdują się jeszcze w zasięgu macierzystej sieci GSM) nie umknie im żadna wiadomość. Jest to też doskonałe rozwiązanie dla pracoholików i osób nie potrafiących oderwać się od spraw zawodowych.

Udręczonej rodzinie ulgę może przynieść fakt, że po włączenieu wszystkich "bajerów", poczynając od GPS, przez łącze Bluetooth i WiFi potrafi "wyssać" baterie do zera w przeciągu mniej niż 4 godzin. Jeśli używamy P75. głównie jako telefonu, z rzadka użwyając palmtopa, WI-Fi czy GPS i tak nie możemy zbytnio oddalać się od cywilizacji. Bateria wymaga ładowania po mniej niż 2 dniach. Jednym słowem - dobry telefon dla ludzi żyjących blisko cywilazacji.
Asus P75. kosztuje w sprzedaży detalicznej około 2000zł

szybki procesor
wygodny i ergonomiczny
ciekawe oprogramowanie dodatkowe

mała ilość pamięci operacyjnej
zbyt mała pojemność baterii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)