Rosjanie w panice. Tak wyglądają skutki uderzenia HIMARS-a
W okolicy Melitopola Ukraińcy atakiem za pomocą systemu M142 HIMARS wyeliminowali rosyjski obiekt mieszczący baraki wraz ze składem uzbrojenia. Przypominamy co potrafi system M142 HIMARS.
11.12.2022 | aktual.: 11.12.2022 18:31
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Ukraiński atak miał poskutkować wyeliminowaniem około 200 rosyjskich żołnierzy, pożarem magazynu i zniszczeniem licznego sprzętu wojskowego. Jest to jeden z wielu ataków Ukraińców, którzy dzięki systemom M142 HIMARS i M270 MLRS skutecznie sparaliżowali rosyjską logistykę, o czym pisał Łukasz Michalik. Rosyjskie systemy przeciwlotnicze pokroju S-300 lub nawet nowszego S-400 Triumf są bezsilne wobec pocisków GMLRS.
M142 HIMARS i M270 MLRS — koszmary rosyjskiej logistyki
Obydwa systemy wykorzystują pociski rakietowe kal. 227 mm, z czego starszy M270 MLRS wykorzystujący podwozie gąsienicowe może przenosić 12 rakiet, a nowszy i lżejszy M142 HIMARS wykorzystujący podwozie kołowe może przenosić sześć sztuk.
Początkowo te systemy wykorzystywały pociski rakietowe zawierające głowicę kasetową z bombletami DPICM (Dual Purpose Improved Conventional Munition), która w wyniku konwencji o zakazie broni kasetowej została wycofana z użycia przez wiele państw NATO. Następnie jako zamienniki zostały opracowane pociski GMLRS w dwóch wersjach o zasięgu do 80 km charakteryzujących się celnością co do kilku metrów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Mowa o M31A1/2 z 90 kg głowicą odłamkowo-burzącą i to najprawdopodobniej te spadły na obiekt w Melitopolu oraz o M30A1 z głowicą Alternative Warhead zasypującej obszar gradem wolframowych odłamków. Z czasem opracowane zostały także warianty o zwiększonym zasięgu do 150 km oraz wyrzutnie umożliwiają przenoszenie pocisków balistycznych krótkiego zasięgu (SRBM) MGM-140 ATACMS. Te przenoszą głowicę odłamkowo-burzącą o masie do 560 kg na dystans do 300 km. Dwa ostatnie typy jeszcze nie zostały dostarczone do Ukrainy.
Poza powyższymi rakietami zestawy M270 MLRS i najpewniej M142 HIMARS po aktualizacjach oprogramowania mogą korzystać z rakiet AT2 SCATMIN zawierających dezaktywujące się z czasem miny przeciwpancerne AT2.
To wszystko mamy w platformie mogącej poruszać się z prędkością do 85 km/h w przypadku M142 HIMARS, która pomimo licznych rosyjskich prób jej zniszczenia pozostaje nieuchwytna.
Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski