Tak wygląda wystrzelona rakieta GMLRS z HIMARS. Niewypał z obwodu Ługańskiego

Tak wygląda wystrzelona rakieta GMLRS z HIMARS. Niewypał z obwodu Ługańskiego

Niewypał pocisku rakietowego M31A1 z ukraińskiej wyrzutni HIMARS.
Niewypał pocisku rakietowego M31A1 z ukraińskiej wyrzutni HIMARS.
Źródło zdjęć: © Twitter | Ukraine Weapons Tracker
Przemysław Juraszek
26.07.2022 14:19, aktualizacja: 27.07.2022 15:37

Jak każdy rodzaj uzbrojenia, także pociski rakietowe z wyrzutni HIMARS mogą być zawodne. Tutaj mamy do czynienia ze szczątkami pocisku M31A1 wraz z nienaruszoną głowicą bojową znalezionego w pobliżu miasta Krasnyj Łucz. Omawiamy osiągi pocisków GMLRS.

Rosjanie chwalą się jego zestrzeleniem, ale sądząc po zdjęciach, głowica bojowa jest cała i nie ma żadnych uszkodzeń od np. odłamków. Z kolei sekcja silnika rakietowego rozpadła się na kawałki po trafieniu w ziemię. Sporo oznaczeń zostało zdartych, ale można jeszcze zobaczyć, że rzeczony pocisk rakietowy lub jeden z jego elementów został wyprodukowany w 2019 r.

Pociski rakietowe GMLRS — precyzyjny niszczyciel rosyjskich składów amunicji i obrony przeciwlotniczej

Dostarczone Ukrainie zestawy M142 HIMARSM270 MLRS pozwoliły na skuteczne atakowanie rosyjskiej logistyki i nawet systemów przeciwlotniczych. Oba systemy wykorzystują pociski rakietowe kal. 227 mm, a najnowsze spośród nich są precyzyjne pociski z rodziny GMLRS, pozwalające na zwalczanie celów na dystansie 70-84 km lub do 150 km w wariancie ER, czyli o wydłużonym zasięgu. Te drugie Ukraina ma dostać już niedługo.

Aktualnie Ukraina wykorzystuje standardowe wersje, czego przykładem jest niewypał M31A1 z głowicą typu unitary, czyli standardową odłamkowo-burzącą o masie 90 kg. Sama sekcja głowicy zawierająca też moduł naprowadzania GPS i INS mierzy 1 m, a całość włącznie z silnikiem rakietowym na paliwo stałe to ~3 m długości.

Wygląda też, że widoczny na zdjęciu pocisk rakietowy M31A1 jest jednym z ostatnich wyprodukowanych, ponieważ od tego roku zastąpił go lekko zmodyfikowany M31A2. Warto zaznaczyć, że będący producentem pocisków GMLRS Lockheed Martin chwalił się w lutym 2021 r. dostarczeniem 50 tys. pocisków rakietowych GMLRS.

Amerykanie dla swoich systemów HIMARS lub MLRS określili niezawodność na poziomie minimum 92 proc., toteż w najgorszym przypadku 8 proc. wystrzelonych pocisków rakietowych GMLRS może nie zadziałać. Nie jest to wiele, jak na dość skomplikowany system, który naraz może odpalić sześć lub dwanaście rakiet.

Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie