USA wyraziły zgodę. Litwa będzie mieć M142 Himars wraz z MGM‑140 ATACMS
10.11.2022 16:31, aktual.: 14.11.2022 13:55
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Litwini już od początku 2022 roku zdecydowali się przyspieszyć plany zakupu wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych od USA, a teraz Amerykanie wyrazili zgodę na zakup systemów za maksymalną kwotę 495 mln dolarów. Wyjaśniamy, co Litwini dostaną.
Jeszcze w styczniu informowaliśmy, że Litwini byli zainteresowanie systemami M270 MLRS, które są w zasadzie podwójnym Himarsem na podwoziu gąsienicowym. Jednakże najnowsze doniesienia wskazują, że Litwini zakupią osiem systemów M142 Himars wraz z pociskami balistycznymi krótkiego zasięgu SRBM MGM-140 ATACMS.
Rezygnacja z gąsienicowych systemów M270 MLRS mogła wynikać po prostu z tego, że tą droższe zarówno w zakupie jak i eksploatacji w stosunku do kołowych Himarsów. W końcu obydwa systemy wykorzystują tę samą amunicję i jedyną różnicą jest to, że M142 Himars może przenosić sześć rakiet GMLRS bądź jedną MGM-140 ATACMS, a M270 MLRS może przenosić ich dwukrotnie więcej.
Dzięki temu zakupowi Litwini poza możliwością rażenia celów na terenie obwodu kaliningradzkiego zyskają też pełna interoperacyjność w kontekście amunicji bądź części zamiennych z Polską.
Co potrafi M142 Himars?
W zależności od przewożonego ładunku rakiet wyrzutnia może zwalczać cele odległe do 80 km, 150 km lub nawet 300 km. Najmniejszy zasięg mają zwykłe rakiety GMLRS występujące w wariantach: ze standardową 90 kg głowicą odłamkowo-burzącą tzw. unitary) w formie M31A1/2 lub M30A1 z głowicą Alternative Warhead zasypującą obszar gradem wolframowych odłamków. Obydwa typy pocisków są z ogromnym sukcesem używane przez Ukraińców w eliminowaniu ważnych rosyjskich celów pokroju składów amunicji.
Wyżej mamy rakiety GMLRS-ER o wydłużonym zasięgu do 150 km charakteryzujące się większym silnikiem rakietowym oraz dodatkowymi powierzchniami sterowymi w części ogonowej. Z kolei najdalszy zasięg 300 km zapewnia zastosowanie pocisków balistycznych krótkiego zasięgu SRBM MGM-140 ATACMS mogących przenosić bardzo mocną głowicę odłamkowo-burzącą o masie do 560 kg.
Taką ogromną siłą ognia oferują mobilne wyrzutnie mogące poruszać się z prędkością do 85 km/h na dystans do 480 km. Warto zaznaczyć, że pomimo usilnych prób wyeliminowania Himarsów przez Rosjan do dzisiaj żaden należący do Ukraińców egzemplarz nie został stracony.
Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski