Raport: W 2008 r. wykryto i zwalczono ponad 23 milionów ataków

Raport: W 2008 r. wykryto i zwalczono ponad 23 milionów ataków
Źródło zdjęć: © Kaspersky

20.03.2009 20:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kaspersky Lab, producent rozwiązań do ochrony danych, informuje o opublikowaniu swojego rocznego raportu na temat ewolucji zagrożeń. W 2008 roku Kaspersky Security Network wykrył ponad 23 milionów ataków – wszystkie z nich zostały skutecznie zwalczone.

Eksperci z Kaspersky Lab odnotowali ewolucję ekosystemu szkodliwego oprogramowania polegającą na podziale pracy między cyberprzestępcami, którzy składają zamówienia oraz tymi, którzy je realizują. W ogromnej większości cyberprzestępcy nie tworzą szkodliwych programów w celu wykorzystywania ich, ale w celu sprzedania ich innym.

Różne państwa wykazują różną specjalizację; podczas gdy Chiny prowadziły pod względem tworzenia szkodliwych programów w 200. roku, rosyjscy hakerzy i twórcy wirusów stworzyli najbardziej wyrafinowane programy.

W 200. roku cyberprzestępcy nadal atakowali strony internetowe, łącznie z portalami społecznościowymi. Nastąpił gwałtowny wzrost liczby ataków na konta gier online. Wirusy plikowe zostały wyposażone w funkcje umożliwiające im rozprzestrzenianie się za pośrednictwem nośników wymiennych, co spowodowało masowe infekcje.

Rozprzestrzenianie rootkitów stało się coraz poważniejszym problemem w 200. roku. Zidentyfikowano również nowe metody przeprowadzania ataków, łącznie z wykorzystywaniem botnetów.

Branża antywirusowa, dostawcy usług internetowych oraz rządy na całym świecie wymierzyły serię ciosów cyberprzestępcom. W rezultacie, zamknięto wiele firm, które pozwalały cyberprzestępcom wykorzystywać swoje zasoby, łącznie z Russian Business Network.

W skali świata nastąpił niewielki wzrost ilości spamu: w stosunku do 200. roku liczba niechcianych wiadomości zwiększyła się do 2,1%. Średnia ilość spamu wynosiła 82,1%. Światowym liderem pod względem ilości wysyłanego spamu została Rosja: aż 22% niechcianych wiadomości pochodziło z tego kraju.

Eksperci z Kaspersky Lab przewidują dalszą ewolucję ekosystemu szkodliwego oprogramowania: technologie wykorzystywane przez szkodliwych użytkowników staną się bardziej wyrafinowane, wzrośnie również liczba zagrożeń takich jak botnety posiadające elastyczną administrację. Globalna sytuacja ekonomiczna oraz osiągniecie dojrzałości przez rynek cyberprzestępczy może spowodować powrót globalnych epidemii szkodliwego oprogramowania.

Pełną wersję raportu można znaleźć w Encyklopedii Wirusów VirusList.pl prowadzonej przez Kaspersky Lab: http://viruslist.pl/analysis.html?newsid=527.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)