Nowa elektronika możliwa do wszczepienia ludziom

Nowa elektronika możliwa do wszczepienia ludziom

Nowa elektronika możliwa do wszczepienia ludziom
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
18.06.2013 10:02, aktualizacja: 18.06.2013 11:44

Naukowcy z Ohio State University (USA) opracowali propozycję stworzenia taniej i wydajnej elektroniki, którą można bez obaw wszczepić w organizm człowieka - informuje Science Daily. Technologia ta może w przyszłości usprawnić proces wykrywania odrzucania przez ciało przeszczepów oraz wykrywanie chorób.

Do tej pory tanie urządzenia oparte na silikonie nie mogły być wszczepiane w ludzkie ciało, ponieważ procesy zachodzące w organizmie zakłócały ich pracę. Urządzenia zbudowane z odpornych na te zakłócenia materiałów były z kolei bardzo drogie. Badaczom udało się zaproponować kompromisowe rozwiązanie problemu. „Silikon jest względnie tani, nie jest toksyczny - wyjaśnia profesor Paul Berger, autor projektu - Wyzwaniem dopiero jest zmniejszyć odległość pomiędzy tanią, opartą na silikonie elektroniką, którą znamy i potrafimy stworzyć, a elektromechanicznymi procesami organizmu”.

Opracowane przez zespół Bergera obwody są zbudowane z silikonu, ale pokryte warstwą materiału, który zabezpiecza je przed uszkodzeniem wewnątrz organizmu. W ciele człowieka jony sodu i potasu odgrywają ważną rolę w regulacji procesów wewnętrznych. Jony niosą ze sobą ładunek elektryczny, co sprawia, że przyciągane są do silikonu. powodując zakłócenia w działaniu urządzeń: ich odczyty nie mogą być uznane za wiarygodne. Technologia zaproponowana przez Bergera i jego zespół chroni obwody elektroniczne zbudowane z silikonu oddzielając je od jonów warstwą tlenku aluminium.

Wykrywacze zbudowane i zabezpieczone w ten sposób mogłyby na przykład wykrywać białka, których pojawienie się w organizmie jest wczesnym znakiem odrzucenia przeszczepu. Znajomość poziomu tych białek pozwoli lekarzom na odpowiednie dawkowanie leków mających zapobiegać odrzuceniu narządów.

Berger przewiduje, że osłona urządzeń mogłaby być zbudowana z innych materiałów niż aluminium, na przykład z tytanu. Wybór różnych osłon mógłby poprawiać działanie urządzeń chronionych w ten sposób lub modyfikować je w zależności od potrzeb. Berger widzi również inne zastosowania dla wynalazku: „Moglibyśmy zastąpić uszkodzony nerw sztucznym włóknem nerwowym natychmiastowo przywracając sprawność i jest to ekscytująca perspektywa”.

Technologia opracowana przez zespół Bergera oczekuje na przyznanie patentu.

Źródło: PAP, SW, WP.PL

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)