Bateria 6 razy mniejsza od bakterii
Naukowcy z Rice University opracowali baterię 6 razy mniejszą od bakterii. Może ona posłużyć do zasilania wszelkich nanourządzeń wynalezionych w ostatnim czasie, które miałyby działać wewnątrz naszego ciała, np. przy leczeniu pojedynczych komórek.
03.08.2011 | aktual.: 03.08.2011 12:02
Naukowcy z Rice University opracowali nanobaterię 6 razy mniejszą od bakterii. Może ona posłużyć do zasilania wszelkich nanourządzeń wynalezionych w ostatnim czasie, które miałyby działać wewnątrz naszego ciała, np. przy leczeniu pojedynczych komórek.
Tak naprawdę wynalazek jest skrzyżowaniem baterii i kondensatora. Kondensator może za jednym razem dostarczyć więcej mocy. Każda bateria jest tu nanoprzewodem, w którym jedna połowa pracuje jako elektroda ujemna, a druga - jako dodatnia.
Wynalazek ma 15. nanometrów szerokości, jest więc setki razy cieńszy od ludzkiego włosa i 60 tys. razy mniejszy od najmniejszej baterii AAA. Dzięki swojej wielkości może posłużyć do zasilania urządzeń medycznych, sensorów, mikroskopijnych sieci bezprzewodowych czy maleńkich komputerów zaimplementowanych w dowolnym miejscu, łącznie z wnętrzem organizmów żywych.
JG