Bateria 6 razy mniejsza od bakterii

Bateria 6 razy mniejsza od bakterii
Źródło zdjęć: © Rice University

03.08.2011 11:25, aktual.: 03.08.2011 12:02

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Naukowcy z Rice University opracowali baterię 6 razy mniejszą od bakterii. Może ona posłużyć do zasilania wszelkich nanourządzeń wynalezionych w ostatnim czasie, które miałyby działać wewnątrz naszego ciała, np. przy leczeniu pojedynczych komórek.

Naukowcy z Rice University opracowali nanobaterię 6 razy mniejszą od bakterii. Może ona posłużyć do zasilania wszelkich nanourządzeń wynalezionych w ostatnim czasie, które miałyby działać wewnątrz naszego ciała, np. przy leczeniu pojedynczych komórek.

Tak naprawdę wynalazek jest skrzyżowaniem baterii i kondensatora. Kondensator może za jednym razem dostarczyć więcej mocy. Każda bateria jest tu nanoprzewodem, w którym jedna połowa pracuje jako elektroda ujemna, a druga - jako dodatnia.

Obraz
© (fot. Rice University)

Wynalazek ma 15. nanometrów szerokości, jest więc setki razy cieńszy od ludzkiego włosa i 60 tys. razy mniejszy od najmniejszej baterii AAA. Dzięki swojej wielkości może posłużyć do zasilania urządzeń medycznych, sensorów, mikroskopijnych sieci bezprzewodowych czy maleńkich komputerów zaimplementowanych w dowolnym miejscu, łącznie z wnętrzem organizmów żywych.

JG

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)