Najniebezpieczniejsze wirusy końca roku - czego się obawiać?

Najniebezpieczniejsze wirusy końca roku - czego się obawiać?

Najniebezpieczniejsze wirusy końca roku - czego się obawiać?
Źródło zdjęć: © Kaspersky
05.01.2009 13:29, aktualizacja: 05.01.2009 13:43

Kaspersky Lab , producent rozwiązań do ochrony danych, zaprezentował listę szkodliwych programów, które najczęściej atakowały użytkowników w grudniu 2008 r. Od lipca 2008 r. lista 20 najpopularniejszych szkodników jest tworzona na podstawie danych wygenerowanych przez Kaspersky Security Network (KSN), nową technologię zaimplementowaną w linii 2009 produktów przeznaczonych do użytku domowego. Dane te umożliwiają firmie Kaspersky Lab nie tylko natychmiastowe uzyskanie informacji o zagrożeniach oraz śledzenie ich ewolucji, ale również wykrycie nieznanych zagrożeń i zapewnienie ochrony użytkownikom tak szybko jak to możliwe.

Pierwszy z rankingów tworzą szkodliwe programy, które były najczęściej wykrywane na komputerach użytkowników przez produkty antywirusowe z linii 2009.

Obraz
© Powiększ obrazek

W listopadzie na pierwszym miejscu uplasował się wirus Sality.aa. W ciągu dwóch ostatnich miesięcy znacznie wzrosła liczba komputerów zainfekowanych tym szkodnikiem. W zeszłym miesiącu analitycy z Kaspersky Lab przewidywali nadciągającą epidemię tego wirusa. Prognozy te sprawdziły się – nowe wersje tego wirusa pojawiały się kilka razy w tygodniu. W listopadzie GetCodec.c spełniał podobną funkcję co w październiku Wimad.n - wykorzystywał udokumentowaną, ale mało znaną funkcjonalność w formacie ASF. Biorąc pod uwagę fakt, że multimedia stanowią nieodzowną część dzisiejszego świata elektronicznego, z pewnością pojawią się inne, podobne szkodliwe programy.
W rankingu pojawiły się dwa nowe downloadery skryptów - Trojan-Downloader.JS.Tabletka.a oraz Trojan-Downloader.JS.Iframe.yp – oraz trzy robaki, z których dwa pochodzą z błyskawicznie rozprzestrzeniającej się rodziny Autorun. Biorąc pod uwagę szybkość rozprzestrzeniania się robaków Autorun, należy spodziewać się wzrostu liczby maszyn zainfekowanych tymi programami. Trzeci z nowych robaków, Mabezat.b, prowadzi również w drugim listopadowym rankingu.
Wszystkie zawarte w rankingu szkodliwe i potencjalnie niechciane programy, jak również programy adware można podzielić na trzy ogólne klasy. Udział trojanów zmniejszył się o kolejne 10%, natomiast udział samodzielnie rozprzestrzeniających się programów zwiększył się z 30. do 45%.

Obraz

Ogólnie, we wrześniu na komputerach użytkowników wykryto 39 240 unikatowych szkodliwych programów, programów adware oraz potencjalnie niechcianych programów. Bez wątpienia liczba zagrożeń na wolności wrasta. W tym miesiącu wzrost wynosił średnio 4 000 (we wrześniu wykryto 35 103 programów).
Drugie zestawienie pokazuje statystyki dotyczące szkodliwych programów, które najczęściej infekują obiekty na atakowanych maszynach. Większość programów w tym rankingu potrafi infekować pliki.

Obraz
© Powiększ obrazek

W stosunku do poprzedniego miesiąca w rankingu wystąpiło niewiele zmian: odnotowano jedną nowość i jeden powrót. Potwierdzają się prognozy z zeszłego miesiąca – zawartość listy 20 najpopularniejszych szkodliwych programów jest stosunkowo stabilna. Nowość na liście, robak o nazwie Bacteraloh.h, został po raz pierwszy wykryty przez firmę Kaspersky Lab w styczniu 2007 r. Robak ten zdołał zakwalifikować się do drugiego rankingu, ponieważ jest wykorzystywany w niektórych modyfikacjach wirusa Sality. Jak już zauważyliśmy wcześniej, rodzina ta jest obecnie bardzo aktywna. Do rankingu powrócił Worm.VBS.Headtail.a, który wypadł z niego we wrześniu. Robak ten pojawiał się w rankingu i znikał z niego już wiele razy, dlatego można się spodziewać, że podobna sytuacja jeszcze powtórzy się.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)