Iomega eGo Portable - testujemy przenośny dysk z USB 3.0

Iomega eGo Portable - testujemy przenośny dysk z USB 3.0

Iomega eGo Portable - testujemy przenośny dysk z USB 3.0
Źródło zdjęć: © via chip.pl
24.02.2011 12:04, aktualizacja: 24.02.2011 12:20

Iomega eGo Portable o oznaczeniu 35240 to 2,5-calowy dysk przenośny o pojemności 500 GB z uniwersalnym i szybkim interfejsem USB 3.0 (kompatybilnym z USB 2.0) zapewniającym zasilanie i transfer danych. Estetyczna, aluminiowo-plastikowa obudowa wyposażona została w dodatkowy, gumowy ochraniacze zabezpieczający dysk przed uszkodzeniem podczas upadku

Mały, dyskretny wskaźnik stanu pracy umiejscowiony jest z tyłu, przy złączach (biała dioda LED), nie przeszkadza, jest na właściwym miejscu. W celu zabezpieczenia danych przechowywanych na dysku przed niepowołanym dostępem wyposażony został w sprzętowe szyfrowanie danych. Do szyfrowania wykorzystywany jest algorytm 256-bitowy. Wewnątrz pracuje dysk SATA. Jest to dwutalerzowy, obsługiwany przez trzy głowice Samsung SpinPoint M7. HM501II. Jego talerze wirują z prędkością 5400 obr./min, pracę wspomaga bufor pamięci podręcznej o wielkości 8 MB. Pojemność użytkowa dysku po sformatowaniu wynosi 465 GB.

Obraz
© (fot. via chip.pl)

W testach wydajności Iomega eGo 3524. prezentuje dość przeciętny poziom, jak na dyski 3.0. Średnia odczytu i zapisu: 58,5 i 53,4 MB/s ze słabym, długim czasem dostępu wynoszącym aż 20,4 ms (HD Tach) rewelacją nie jest, ot średniej wydajności nośnik. Maksymalna uzyskana w testach szybkość przesyłania danych wynosiła 63,8 i 66,1 MB/s podczas odczytu i zapisu (CHIP Diskbench). W PC Mark05 HDD Score dysk Iomegi uzyskał 5065 punktów. Obudowa dysku nagrzewała się nieznacznie. Po 30-minutach pracy w obciążeniu osiągała temperaturę maksymalną 37°C.

Obraz
© Iomega eGo Portable ma najdłuższy/najsłabszy czas dostępu spośród porównywanych 500-tek z USB 3.0 (fot. via chip.pl)

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Najlepsze aplikacje dla twojego iPhone'a"

Podczas pomiaru głośności w komorze bezechowej Iomega była bardzo cicha, jej praca była niesłyszalna poza wyciszonym pomieszczeniem. Podczas pracy 2. dB (0,6 sona), w trybie jałowym 24,2 dB (0,5 sona) to świetne wyniki. Dysk podczas pracy zużywa nieduże ilości energii. Podczas odczytu potrzebuje 2,6 W, w trybie jałowym 1,2 W. Po kilku minutach bezczynności nie przechodził automatycznie w tryb energooszczędny - nie stwierdziliśmy obecności funkcji „Power Saving”.

Obraz
© Wśród dysków zewnętrznych o pojemności 500 GB LaCie StARCK umożliwia najszybszy odczyt danych. Dzięki dyskowi 7200 obr./min pracującemu wewnątrz jego wyniki są jak na razie bezkonkurencyjne (fot. via chip.pl)

Wraz z dyskiem użytkownik otrzymuje kabel USB 3.0 typu Y, na wypadek gdyby z jednego złącza USB otrzymywał zbyt mało energii, gdyż na początek, do rozpędzenia potrzebuje on 3,4 W. (z problemem takim można się spotkać podłączając dysk do starszych komputerów). Wraz z dyskiem i kablem USB użytkownik dysku Iomegi otrzymuje dostęp do oprogramowania użytkowego (do łatwego ściągnięcia ze strony producenta) - klucze do programów są w pudełku z dyskiem.

Obraz
© W PC Mark 05 HDD Score najwięcej punktów zdobył oczywiście również LaCie StARCK. Jego wynik punktowy jest znacznie wyższy od wyników konkurencji (fot. via chip.pl)

Dysk objęty jest standardowo 24-miesięcznym okresem gwarancji, lecz po zarejestrowaniu produktu jest ona rozszerzana do 36-miesięcy - to plus na konto nośnika. Pomimo średniej szybkości przesyłania danych jak na nośnik 3.0 cena tego modelu nie jest wygórowana. Biorąc pod uwagę estetyczny wygląd, dokładne wykonanie i użyte materiały, a także dostępne oprogramowanie, szyfrowanie sprzętowe i 3-letnią gwarancję cena 6. gr. za 1 GB jest całkiem uczciwa.

Obraz
© Również podczas zapisu LaCie StARCK jest najszybszy. (fot. via chip.pl)

Podsumowanie

Iomega eGo Portable 500GB USB3.0 (35240. to 2,5-calowy dysk zewnętrzny wyposażony w interfejs USB 3.0. Wewnątrz pracuje dysk 5400 obr./min wspomagany przez bufor wielkości 8 MB. Estetyczna obudowa wyposażona jest w gumowy ochraniacz, który dodatkowo zabezpiecza dysk twardy wewnątrz przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Najlepsze aplikacje dla twojego iPhone'a"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)