Fotolab w domu - test drukarki termosublimacyjnej SONY DPP‑FP65

Fotolab w domu - test drukarki termosublimacyjnej SONY DPP-FP65

10.12.2008 13:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Firma Sony od wielu lat produkuje drukarki termosublimacyjne i ma na tym polu spore doświadczenie. Jest to ciekawa alternatywa wobec profesjonalnych fotolabów, dająca nam możliwość uzyskania wysokiej jakości zdjęć w domowym zaciszu. Pod lupę wzięliśmy najprostszy i najtańszy model w ofercie Sony: DPP-FP65, który ostatnio trafił do naszej redakcji. Mimo, że to prosty model, to oferuje całkiem sporo możliwości i wysoką jakość wydruku.

Na początku przybliżmy samą technologię druku termosublimacyjnego. Technologia ta polega na termicznym przeniesieniu barwnika ze specjalnej taśmy, na odpowiedni rodzaj papieru. Taśma zawiera zazwyczaj trzy kolory (YMC): żółty (yellow), purpurowy (magenta) i niebiesko-zielony (cyan), które nakładane są osobno, każdy w oddzielnym przebiegu kartki papieru pod głowicą termiczną. Na sam koniec nakładana jest ostatnia, przeźroczysta warstwa ochronna, która nadaje także zdjęciom połysk. Sterowniki drukarki włączają i wyłączają w każdej chwili jeden z tysięcy miniaturowych elementów grzejnych powodując tym samym wyparowanie barwnika w odpowiednim miejscu i wniknięcie go w strukturę papieru. Należy pamiętać, iż na każde zdjęcie zużywane są 4 odcinki folii. Choćbyśmy wydrukowali tylko kawałek zdjęcia, nie będzie można ich użyć ponownie. Dlatego właśnie, kartridże z taśmą barwiącą opisywane są poprzez ilość możliwych do wydrukowania z nich zdjęć. Rozdzielczość druku termosublimacyjnego to 30. dpi, jednak jest ona
wystarczająca, aby osiągnąć dobre przejścia tonalne i jakość odbitek dużo lepszą od druku atramentowego, wręcz zbliżoną do zdjęć z profesjonalnego fotolabu.

Obraz

Sony DPP-FP6. drukuje zdjęcia w formacie 10x15 cm, czyli najpowszechniejszym w Polsce formacie pocztówkowym. Możliwy jest także wydruk na naklejkach, wizytówkach, czy też wydruk zdjęć do dokumentów. Urządzenie drukuje zdjęcia z kart pamięci, bezpośrednio z aparatu lub z komputera. Ten ostatni nie jest jednak do niczego potrzebny. Należy wspomnieć w tym miejscu, iż Sony podczas ostatniej fazy druku nakłada powłokę Super Coat 2, która zapewnia trwałość odbitek nawet do 100 lat (niezmienność kolorów) i chroniąca je przed uszkodzeniami spowodowanymi przez odciski palców czy wilgoć.

Budowa i wyposażenie
Kompaktowe rozmiary DPP-FP6. sprawiają, że nie zabiera ona wiele miejsca na biurku. Jest niewielka, zgrabna, a wbudowany uchwyt zachęca do zabierania jej ze sobą na wakacje. Nie jest to jednak drukarka przenośna, gdyż do pracy wymaga zasilacza sieciowego, a producent nie przewidział możliwości zasilania bateryjnego - nawet jako opcji.

Na przedzie urządzenia znajdziemy trzy sloty na karty pamięci (Memory Stick, SD i xD), oraz to, co najbardziej rzuca się w oczy, czyli otwór, do którego przyczepiamy kasetę z arkuszami papieru. Kaseta (w zestawie) jest w stanie jednorazowo pomieścić 2. arkuszy papieru. Prawa strona urządzenia kryje komorę na kartridż z taśmą barwiącą, na lewej zaś umieszczone są złącza USB i PictBridge.

To co najważniejsze znajduje się na górze drukarki. Producent umieścił tutaj 2,4-calowy ekran LCD i zestaw przycisków służących do obsługi sprzętu. Wszystko jest czytelnie rozmieszczone i nie nastręcza żadnych problemów w obsłudze. Sama obsługa DPP-FP6. jest bardzo prosta. Menu zostało zaprojektowane w taki sposób, aby nawet bez dokładnego czytania instrukcji obsłużyć sprzęt. Zbudowane jest ono w oparciu o graficzne ikony, dzięki czemu nie pogubimy się w poszczególnych funkcjach i opcjach.

Obraz
© (fot. WP)

Wydruk zdjęć
Aby wykonać najprostszy wydruk wystarczy włożyć kasetę z papierem, podłączyć pamięć USB lub kartę pamięci, wybrać interesujące nas zdjęcie i... nacisnąć jeden przycisk. Po minucie otrzymamy gotowe zdjęcie. Drukarka automatycznie tak wykadruje obraz, aby stosowany w aparatach format 4:3 nie przełożył się na białe pasy po bokach wydruku 10x1. cm (czyli o stosunku 2:3). Warto jednak użyć wbudowanych w drukarkę funkcji korekcji naszych fotografii. Możemy zmieniać jasność, nasycenie kolorów, ostrość, czy też dowolnie kadrować zdjęcie. Do dyspozycji dostajemy także opcję automatycznej redukcji efektu czerwonych oczu.

Drukarka nie jest jednak pozbawiona wad. Do największych z nich należy zaliczyć prędkość odczytu danych z zewnętrznych nośników. Trwa to stanowczo zbyt długo, tak jak by Sony poskąpiło na kilku megabajtach pamięci RAM i kilkudziesięciu MHz mocy procesora. Podobnie rzecz się ma z kadrowaniem zdjęć i nakładaniem efektów, czy retuszowaniem –. zabiera to trochę czasu. Nie jest to bardzo uciążliwe, jednak od renomowanej marki oczekujemy więcej. Kiedy chcemy wydrukować kilka zdjęć, nie stanowi to problemu, jednak kiedy drukujemy ich 20 czy 40 pod rząd, zauważmy niedostatki w tempie działania poszczególnych funkcji.

Jakość wydruku
Jakość zdjęć, jakie uzyskamy z Sony DPP-FP6. jest dobra. Zadowoli ona większość użytkowników w 100%. Można powiedzieć, że dla zapełnienia domowego albumu ze zdjęciami z wakacji i rodzinnych uroczystości drukarka nadaje się wyśmienicie. Wydruk testowego zdjęcia o specjalnie dobranych parametrach pokazał, że kolory odwzorowywane są bardzo wiernie, a jedyne zastrzeżenia można mieć przy szerokich przejściach tonalnych. Tutaj produkt Sony potrafi czasem „zgubić” właściwy kolor. Należy pamiętać, że takie zniekształcenia byłoby widoczne na odbitce 20x30 cm, jednak przy rozmiarze 10x15 są praktycznie niewidoczne i wymagają mocnego przyglądania się fotografiom i to najlepiej przez lupę. To co jednak najważniejsze, a mianowicie odcienie ludzkiej skóry, czy nieba odwzorowane jest poprawnie.

Obraz
© (fot. WP)

Koszty wydruku
Jeszcze do niedawna koszt odbitki z drukarek termosublimacyjnych oscylował w granicy kilku złotych od sztuki. W miarę upływu czasu koszta te spadły. Sony oferuje zestawy zawierające 4. lub 120 arkuszy, wraz kartridżami odpowiednimi dla danej ilości zdjęć. Mniejszy zestaw można kupić w cenie od 50 do 60zł, co daje nam koszt odbitki w przedziale 125-150 groszy. Bardziej opłacalny jest większy zestaw, który kosztuje od 119 do 129zł. Wtedy cena jednej odbitki spada do 99 groszy.

Zalety:

  • dobra jakość wydruku
  • prostota obsługi
  • niskie koszta odbitki przy zakupie zestawu 120 arkuszy
  • szybkość wydruku (około minuty)

Wady:
- powolny odczyt zdjęć z kart pamięci i USB
- powolnie przebiegająca korekcja zdjęć

Cena: około 350zł

Dane techniczne:
Technologia drukowania: druk termosublimacyjny
Rozdzielczość: 300 x 300 dpi
Format odbitki: 10 x 15 cm
Szybkość drukowania: około 63 sekund (z karty pamięci)
Ekran LCD TFT o przekątnej 2.4 cala
Gniazdo na karty pamięci Memory Stick, SD, xD
Pojemność tacy na papier: 20 arkuszy

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także