Duża strata Ukraińców. Rosjanie zdobyli najnowszego Leoparda 2

Duża strata Ukraińców. Rosjanie zdobyli najnowszego Leoparda 2

Przejęty przez Rosjan czołg Leopard 2A6.
Przejęty przez Rosjan czołg Leopard 2A6.
Źródło zdjęć: © X (dawniej Twitter) | Babak Taghvaee - The Crisis Watch
Przemysław Juraszek
21.04.2024 15:52, aktualizacja: 21.04.2024 18:43

Rosjanie po miesiącach prób zdołali uszkodzić, a następnie odholować z linii frontu jeden z dostarczonych czołgów Leopard 2A6. Jest to duża strata, która stanie się dla Rosjan kopalnią wiedzy o czołgach Leopard 2. Przedstawiamy osiągi tej maszyny oraz czego Rosjanie mogą się dowiedzieć.

Państwa zachodnie, wysyłając sprzęt wojskowy do Ukrainy, musiały się pogodzić z ryzykiem jego dostania się w rosyjskie ręce. Pewnym jest, że podobnie jak miało to miejsce z CV90M2A2 Bradley ODS, ten egzemplarz trafi na testy odporności rosyjskiej amunicji przeciwpancernej, a próbki jego pancerza będą bazą do wykorzystania w przyszłych projektach rosyjskich czołgów, takich jak choćby T-14 Armata.

Można tylko ubolewać, że Ukraińcom nie udało się tego egzemplarza wysadzić, czy to przez załogę, jeśli przeżyła trafienie, które unieszkodliwiło czołg, czy np. drona z ładunkiem wybuchowym. Tymczasem rosyjscy komentarzy już świętują "uwięzienie" Leoparda, który będzie zapewne pokazywany podczas targów Armija 2024, które w przypadku edycji z 2023 r. były pełne kuriozalnych tworów wyglądających często na garażową produkcję hobbystów.

Leopard 2A6 - standard stanowiący lub przewyższający to, co jest dostępne obecnie w Europe

Leopard 2A6 zaprojektowany na początku XXI w., stanowi zaawansowaną ewolucję modelu Leopard 2A5. Względem poprzednika wariant A6 oferuje ulepszone opancerzenie oraz przede wszystkim dłuższą armatę Rheinmetall Rh-120 L/55. Pozwala ona na uzyskanie wyższej prędkości wylotowej penetratorów APFSDS-T, co przekłada się na lepsze możliwości penetracji celów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ponadto Leopard 2A6 otrzymał także, poza zastosowaniem nowszej optoelektroniki, możliwość działania załogi w trybie hunter-killer, gdzie dowódca, korzystając z termowizyjnego celownika panoramicznego, identyfikuje cele. Następnie może on ustawić armatę czołgu w stronę wskazanego celu, co zostawia działonowemu tylko dokonanie finalnych poprawek.

Ta metoda pozwala na efektywniejsze namierzanie i eliminację przeciwników, niż ma to miejsce w klasycznym układzie, gdzie wszystko robi działonowy w oparciu o rozkazy od dowódcy czołgu. Ten wariant Leoparda 2 został stworzony jako europejska kontra wobec najlepszych rosyjskich czołgów takich jak T-90MT-80BWM.

Zdobycie i przebadanie tej sztuki przez Rosjan może w dłuższej perspektywie negatywnie wpłynąć na obecnych użytkowników czołgów Leopard 2A6 bądź starszych, jeśli ci w obecnej dekadzie nie zmodernizują swoich maszyn do np. najnowszego standardu Leopard 2A8.

Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie