Rosyjskie czołgi zniszczone. Dokonały tego improwizowane drony "kamikadze"

Rosyjskie czołgi zniszczone. Dokonały tego improwizowane drony "kamikadze"

Improwizowane drony "kamikadze" vs opuszczone rosyjskie czołgi.
Improwizowane drony "kamikadze" vs opuszczone rosyjskie czołgi.
Źródło zdjęć: © Twitter | Rob Lee
Przemysław Juraszek
29.04.2023 16:52, aktualizacja: 30.04.2023 19:25

Ukraińcy wykorzystują komercyjne drony typu FPV do ataków nie tylko na obsadzone załogą pojazdy, ale nawet na opuszczone. Ich niszczenie jest niezwykle ważne. Wyjaśniamy dlaczego.

W sieci na kanale użytkownika Twittera Rob Lee pojawiło się nagranie ze zniszczenia czterech rosyjskich czołgów za pomocą improwizowanej amunicji krążącej. Z czego trzy to były T-72 (dwa T-72A i jeden T-72B) oraz jeden T-80BW.

Rosyjskie czołgi mogły zostać opuszczone w wyniku niskiego morale załogi panikującej np. ze względu na eksplozję pobliskiej grupy pancernej. Ewentualnie co bardziej prawdopodobne załogi opuściły czołgi, które zostały unieruchomione wskutek wybuchu min bądź ostrzału artyleryjskiego, które zerwały gąsienice.

Ukraińcy dobrze wiedzą, że jeśli danego czołgu nie da się odzyskać to lepiej go zniszczyć. Priorytetem są najnowsze maszyny pokroju np. T-72B3, ale także eliminacja starszych konstrukcji stanowi problem dla Rosjan, którzy straty rekompensują jeszcze starszymi czołgami T-62T-54/55, których efektywność na dzisiejszym polu bitwy jest iluzoryczna.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rosjanie nie są w stanie produkować nowych czołgów ze względu na wpływ sankcji i wygląda, że ogromne zapasy czołgów z rodziny T-72 i T-80 z czasów ZSRR są w tragicznym stanie. Najprawdopodobniej składy tych konstrukcji były masowo rozkradane przez dekady (korupcja w Rosji na każdym poziomie nie jest nowością), ponieważ na części z nich był ogromny popyt w porównaniu do starszych konstrukcji.

Czołgi T-72 oraz T-80BW - stare relikty ZSRR

Czołgi T-72A to pierwsza duża modernizacja czołgów T-72 z 1979 roku dodająca do nich dalmierz laserowy wraz z poprawionym systemem kierowania ogniem. Dodatkowo wzmocniony został pancerz poprzez zastosowanie dodatkowych 16 mm stalowych płyt i wkładów piaskowych. Z kolei wariant T-72B produkowany od 1985 roku otrzymał jeszcze wzmocniony pancerz wieży, mocniejszy silnik i system kierowania ogniem wraz a armatą przystosowano do wystrzeliwania pocisków przeciwpancernych 9K119 Refleks.

Najnowszym czołgiem ze zniszczonej czwórki był T-80BW będący głębokim rozwinięciem czołgów T-64. T-80 był pierwszym seryjnie produkowanym czołgiem z turbiną gazową zapewniającą w przeciwieństwie do silnika diesla maksymalny moment obrotowy od "zera". Ponadto T-80BW charakteryzował się mocniejszym pancerzem niż czołgi T-72.

Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie