Ciekły metal schłodzi procesory

Ciekły metal schłodzi procesory

Ciekły metal schłodzi procesory
Źródło zdjęć: © danamics.com
21.07.2008 16:52, aktualizacja: 22.07.2008 20:27

Duńska firma "Danamics" zamierza wprowadzić na rynek nowy, radiator, wyposażony w hermetycznie zamknięty układ elektromagnetycznych pomp i ciekłego metalu...

Na przestrzeni ostatnich kilku lat efektywne chłodzenie układów elektronicznych stało się nie lada wyzwaniem. Wzrost ilości wydzielanego przez procesory ciepła związany z gwałtownym przyrostem ich mocy obliczeniowej, powoduje iż producenci akcesoriów chłodzących podzespoły komputerowe prześcigają się w tworzeniu coraz wydajniejszych systemów.

Niestety przeważnie wzrostowi wydajności towarzyszy zwiększenie ciężaru i gabarytów coolerów, a także generowanego przez nie hałasu. W dobie miniaturyzacji producenci komputerów (zwłaszcza przenośnych) nie mogą pozwolić sobie na stosowanie tego typu rozwiązań. Jak zatem zapewnić naszemu osobistemu komputerowi odpowiednie chłodzenie?

Z pomocą przychodzą elektromagnetyczne pompy wykorzystujące siłę pojawiającą się, gdy w przewodniku umieszczonym w polu magnetycznym płynie prąd. Charakteryzują się one wysoką trwałością, nie zawierają żadnych ruchomych części oraz nie generują wibracji i uciążliwego dla człowieka hałasu. Technologia ta od dawna wykorzystywana jest przy budowie statków kosmicznych, satelitów, reaktorów jądrowych czy nuklearnych okrętów podwodnych.

Producent informuje, że jest to pierwsze tego typu komercyjne rozwiązanie. Jednocześnie zapewnia, że zapotrzebowanie urządzenia na energię wyniesie zaledwie 1W, a jego montaż powinien zająć maksymalnie kilka minut.

Na razie zarówno cena, jak i data wprowadzenia _ LM10 _ na rynek nie jest znana.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)