Chiny znów blokują - tym razem Amazona i iTunes

Chiny znów blokują - tym razem Amazona i iTunes

Chiny znów blokują - tym razem Amazona i iTunes
Źródło zdjęć: © Apple
22.08.2008 09:00, aktualizacja: 22.08.2008 15:33

Chińskie władze zablokowały dostęp do serwisów iTunes oraz Amazon - z doniesień dziennikarzy przebywających w Państwie Środka wynika, że obie witryny są tam niedostępne. Przyczyną wprowadzenia blokady jest najprawdopodobniej pojawienie się w ofercie serwisów składanki "Songs for Tibet - The Art of Peace".

Problem potwierdzają użytkownicy z najróżniejszych prowincji Chin - podczas próby wyświetlenia iTunes oglądają jedynie komunikat o nieznanym błędzie. Warto odnotować, że Apple nie uruchomiło jeszcze chińskiej wersji iTunes - Chińczycy mogą ( to znaczy mogli - do momentu wprowadzenia blokady ) jednak pobierać z serwisu darmowe materiały, a jeśli dysponują wydaną przez amerykański bank kartą płatniczą, to mogą ( mogli ) również dokonywać zakupów. Amazon.com blokowany jest selektywnie - większość serwisu jest dostępna, jednak nie da się wyświetlić stron, na których można zamówić lub pobrać kompilację piosenek "Songs for Tibet - The Art of Peace".

Wśród osób próbujących uzyskać z Chin dostęp do serwisów muzycznych byli m.in. nasi koledzy z IDG - przy standardowych ustawieniach żaden z nich nie zdołał wyświetlić iTunes czy Amazona. Udało się to dopiero po nawiązaniu połączenia VPN z firmowym serwerem ( zlokalizowanym poza terytorium Chin ).

Przedstawiciele Apple na razie nie komentują tych informacji - nie wiadomo więc, czy i jak firma zareaguje na blokadę. Warto odnotować, że Apple otworzył niedawno swój pierwszy sklep w Chinach ( Apple Store w Pekinie ) i zapowiadał ekspansję na ten rynek.

Album "Songs for Tibet" zawiera 20 piosenek - wśród ich wykonawców znaleźli się m.in. Sting, Alanis Morissette oraz John Mayer. Jego autorzy mówią, że kompilacja powstała, by _ "wspierać inicjatywy pokojowe w Tybecie oraz zachowanie integralności kulturowej tego kraju. _

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)