Włosi kupią 132 czołgi Leopard 2A8? Pozostała tylko decyzja parlamentu
Do włoskiego parlamentu trafił wniosek złożony przez MON w sprawie zakupu 132 czołgów Leopard 2A8 i 140 pojazdów specjalistycznych na jego podwoziu. Umowa obejmuje też szeroki udział lokalnego przemysłu i została wyceniona na ponad 8 mld euro. Przedstawiamy kulisy zakupu i osiągi tej konstrukcji.
16.02.2024 | aktual.: 07.03.2024 09:54
Informacje o planach Włoch dotyczących zakupu 250 pojazdów (z czego 133 to czołgi Leopard 2), pojawiły się jeszcze w drugiej połowie 2023 r., ale teraz jesteśmy bliżej finalizacji umowy.
Zgodnie z kontraktem czołgi Leopard 2A8 staną się uzupełnieniem dla zmodernizowanych C1 Ariete. Rozpisana na 14 lat umowa ma kosztować Włochów aż 8,246 mld euro. Będzie obejmować produkcję na miejscu w La Spezia z dużym udziałem lokalnego przemysłu.
Włoski wariant czołgu Leopard 2A8 będzie się różnił od innych m.in. zastosowaniem systemu kierowania ogniem, będącym dziełem koncernu Leonard. Jest on używany m.in. w modernizowanych czołgach C1 Ariete i kołowym wozie wsparcia ogniowego Centauro II.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czołgi Leopard 2A8 - szczyt europejskiej myśli pancernej
Czołgi Leopard 2A8 stanowią szczyt osiągnięć europejskiej myśli pancerniczej. Wyróżnia je na tle poprzedników integracja z zaawansowanym izraelskim systemem obrony aktywnej Rafael Trophy, który jest również wykorzystywany w najnowszych modelach amerykańskich czołgów M1A2 Abrams.
System Rafael Trophy składa się z radarów zamontowanych na wieży czołgu oraz wyrzutni kontrpocisków, mających za zadanie fizyczne eliminowanie nadlatujących obiektów, niezależnie od tego, czy są to pociski przeciwpancerne, czy amunicja krążąca z głowicą kumulacyjną.
Integracja z systemem Rafael Trophy jest niezwykle istotna, biorąc pod uwagę, że ze względu na ograniczenia masy czołgi mają najmocniejszy pancerz z przodu, podczas gdy pancerz boczny i tylny jest już znacznie słabszy. Strzelcy systemów przeciwpancernych i piloci dronów często starają się wykorzystać tę słabość, co jest często obserwowane w Ukrainie.
Ponadto, w wersji A8 zastosowano najnowocześniejszą optoelektronikę, systemy łączności oraz wzmocniono strop wieży, aby zwiększyć ochronę przed amunicją kasetową. Możliwe, że zastosowano tutaj rozwiązanie podobne do mat Igelpanzerung, które są używane w bojowych wozach piechoty Puma oraz armatohaubicy PzH 2000.
Dzięki tym wszystkim ulepszeniom czołg Leopard 2A8 jest w pełni przystosowany do nowoczesnego pola bitwy, co powinno wystarczyć na kilka dekad.
Co sądzisz o zmianach w cyfrowym świecie? Weź udział w badaniu WP.
Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski