Ukraińska kontrofensywa. Rosjanie niszczą się sami
Ukraińska kontrofensywa po dwóch miesiącach ciężkich walk wyzwoliła wieś Robotyne. Rosjanie w tamtejszy region rzucili elitarne jednostki powietrznodesantowe, których żołnierze niszczyli nawet własne transportery opancerzone BTR-82A. Wyjaśniamy powody takiego działania.
28.08.2023 19:10
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W sieci pojawiło się bardzo ciekawe nagranie jak Rosjanie z WDW (Wojska Powietrznodesantowe Rosji) zniszczyli za pomocą drona Lancet-3 jeden ze swoich nowoczesnych transporterów opancerzonych BTR-82A.
Można zakładać, że rosyjscy żołnierze, widząc beznadziejność swojej sytuacji zdecydowali się zniszczyć porzuconego BTR-a, aby ten nie został później przejęty przez Ukraińców. Takie sytuacje już nieraz miały miejsce i byłe rosyjskie pojazdy są z powodzeniem wykorzystywane przez Ukraińców w walce lub służą jako źródło części zamiennych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Transporter BTR-82A - kołowy transporter opancerzony z dużą siłą ognia
Rosjanie produkują ośmiokołowe transportery opancerzone BTR-82A od 2011 r. i są one w zasadzie modernizacją starszych wozów BTR-80. Ta polegała głównie na zwiększeniu sił ognia dzięki zastosowaniu zdalnie sterowanej wieżyczki ze stabilizowaną w dwóch płaszczyznach armatą 2A72 kal. 30 mm sprzężoną z karabinem maszynowym PKTM kal. 7,62x54 mm R.
Jednakże możliwości uzbrojenia istotnie osłabia brak celownika termowizyjnego, ponieważ strzelec ma dyspozycji tylko celownik optyczny z dalmierzem laserowym oraz noktowizyjny.
Transporter BTR-82A charakteryzuje się masa bojową 16 ton oraz poza trójosobową załogą może przewozić do siedmiu żołnierzy desantu. Ci co warto zaznaczyć, muszą opuszczać transporter przez małe i niewygodne w użyciu drzwi boczne, a nie tylną rampę jak ma to miejsce w przypadku zachodnich konstrukcji.
Jednakże jego stalowy pancerz zapewnia ochronę wyłącznie przed odłamkami artyleryjskimi i ostrzałem z karabinów kal. 7,62x54 mm R ze wszystkich kierunków i co najwyżej kal. 12,7x108 mm od przodu. To sprawia, że główną formą ochrony dla tego transportera jest jego mobilność zapewniana przez silnik diesla o mocy 300 KM.
Drony Lancet-3 - są znane m.in. z polowania na polskie Kraby
Do zniszczenia BTR-a Rosjanie wykorzystali drona Lancet-3 odpowiedzialnym za dość dużo ukraińskich strat. Szczególnie Rosjanie upodobali sobie polowanie tymi dronami na zachodnią artylerię kal. 155 mm w postaci m.in. polskich Krabów.
Te drony o masie 12 kg dysponują zasięgiem około 40 km i przenoszą na pokładzie inżynieryjny ładunek burząco-kumulacyjny KZ-6, zdolny przepalić 215 mm stali pancernej. Ten całe szczęście nie jest tandemowy, więc ochronę przed nim zapewnia pancerz prętowy czy nawet rozciągnięta siatka ogrodowa lub klatka na wieży.
Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski