Ukraińcy zdobyli nietypowy pojazd. To dopancerzony BMP–2
Ukraińska 10. Górska Brygada Szturmowa zdobyła wóz bojowy piechoty BMP–2 z dodatkowym opancerzeniem. Rosjanie są zmuszeni wzmacniać te konstrukcje, ponieważ nie zapewniają one odpowiedniej ochrony przed ostrzałem.
Jak zauważa serwis Defence24, BMP–2 nie wytrzymują starcia m.in. z ogniem broni maszynowej, która "przy odpowiednim kalibrze i amunicji jest w stanie bez problemu przebić burty i tył tych pojazdów". Podczas konfliktu w Ukrainie co jakiś czas pojawiają się doniesienia, że obrońcom udało się zniszczyć te pojazdy przy użyciu dobrze zamaskowanych karabinów wielkokalibrowych.
Z tego względu Rosjanie instalują na BMP–2 dodatkowe opancerzenie, które ma zwiększyć ich odporność na ostrzał bronią maszynową. Na zdjęciach, które pojawiły się w mediach społecznościowych widać, że na bokach pojazdu zamontowano ponadto pancerz prętowy, który ma zwiększać ochronę przed głowicami kumulacyjnymi. Rosjanie zamówili jednak dotąd nieco ponad 100 takich zestawów i mają mocno ograniczone możliwości w zakresie produkcji kolejnych.
Rosyjskie BMP–2 Ukrainie
BMP–2 to radziecka konstrukcja, stanowiąca następcę wozów BMP–1. Pojazd został zaprezentowany po raz pierwszy w 1982 r. podczas defilady na Placu Czerwonym. Konstruktorzy BMP–2 skupili się głównie na modernizacji uzbrojenia.
Wóz posiada masę ok. 14,4 t, a jego zasięg wynosi 600 km. Po drogach osiąga prędkość maksymalną 65 km/h. BMP–2 może poruszać się również w wodzie z prędkością do 7 km/h.
Na uzbrojenie tych pojazdów składają się działko automatyczne 2A42 kal. 30 mm, czołgowy karabin maszynowy PKT kal. 7,62 mm, system pocisków kierowanych 9M111 Fagot oraz system przeciwpancerny 9M113 Konkurs. BMP–2 jest pojazdem przeznaczonym do współdziałania z czołgami. Wyposażono go aparaturę dymotwórczą oraz w systemy ochrony przeciwpożarowej i ochrony aktywnej.
BMP–2 mogą pomieścić do 10 osób, a ich głównym zadaniem jest przewożenie piechoty oraz ochrona żołnierzy przed ostrzałem z broni ręcznej. Pojazdy tego typu są podstawowymi wozami bojowymi piechoty w armiach byłego ZSRR.
Adam Gaafar, dziennikarz Wirtualnej Polski