Tajemnicze bojowe wozy piechoty w Ukrainie. Prawda wyszła na jaw

Tajemnicze bojowe wozy piechoty w Ukrainie. Prawda wyszła na jaw

Bojowy wóz piechoty AIFV-B-C25 wyprodukowany w Belgii.
Bojowy wóz piechoty AIFV-B-C25 wyprodukowany w Belgii.
Źródło zdjęć: © X (dawniej Twitter) | 𝕻𝖗𝖆𝖎𝖘𝖊 𝕿𝖍𝖊 𝕾𝖙𝖊𝖕𝖍
Przemysław Juraszek
31.08.2023 16:54, aktualizacja: 01.09.2023 10:06

W sieci pojawiło się zdjęcie przedstawiające tajemniczy bojowy wóz piechoty bazujący na transporterze M113, który nie jest holenderskim YPR-765. Wyjaśniamy, skąd może on pochodzić.

W Ukrainie pojawiło się pierwsze zdjęcie nietypowego bojowego wozu piechoty podobnego do holenderskiego YPR-765. Umieszczenie wyrzutni granatów dymnych wskazuje na jego belgijskiego bliźniaka, czyli AIFV-B-C25.

Warto zaznaczyć, że Belgia nie dysponuje już tymi pojazdami, ponieważ po wycofaniu ze służby zostały one sprzedane klientom zagranicznym. Mała liczba trafiła do firmy OIP Land Systems, Rheinmetall, podmiotów z UK oraz państw trzecich pokroju np. Jordanii, Chile czy Bahrajnu.

Całkiem możliwe, że np. Wielka Brytania odkupiła pewną liczbę od obecnych użytkowników, podobnie jak miało to miejsce w przypadku USA i Niemiec odkupujących zestawy Gepard z JordaniiKataru.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

AIFV-B-C25 - słynny M113 z dodanym opancerzeniem i armatą automatyczną

Belgijskie AIFV-B-C25 pozyskane na mocy kontraktu z 1979 r., podobnie jak holenderskie YPR-765, opierają się na wykorzystaniu jako bazy transporterów M113, które zostały dostosowane do pełnienia roli bojowego wozu piechoty (bwp).

W tym celu zwiększono ochronę balistyczną aluminiowego kadłuba poprzez dokręcenie dodatkowych stalowych płyt. Co ciekawe, przestrzeń pomiędzy nimi wypełniono pianką poliuretanową zapewniają AIFV-B-C25 dodatkową wyporność. Warto jednak zaznaczyć, że mimo to AIFV-B-C25 zapewnia słabszą ochronę niż M2A2 Bradley czy Marder.

Drugim aspektem było zwiększenie siły ognia i w tym celu zastosowano tutaj wieżę z karabinem maszynowym kal. 7,62x51 mm NATO i armatą automatyczną KBA-B02 kal. 25 mm o szybkostrzelności do 600 strz./min. Jest ona zasilana dwustronnie, co pozwala strzelcowi na szybką zmianę taśmy nabojowej z przeciwpancernej na odłamkową i odwrotnie.

Załogę AIFV-B-C25 stanowi trzech żołnierzy plus do siedmiu-ośmiu żołnierzy desantu, którzy opuszczają bwp przez tylną rampę, co jest standardem w zachodnich pojazdach.

Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie