Niemieckie dary w Ukrainie. To legendarne pojazdy z czasów zimnej wojny
Ukraińcy pochwalili się nagraniem przedstawiającym żołnierzy z jednostki powietrzno-desantowo-szturmowej operujących na dostarczonych przez Niemcy bojowych wozach piechoty (bwp) Marder 1A3. Przedstawiamy osiągi tego rewolucyjnego bwp NATO z czasów zimnej wojny.
28.07.2023 | aktual.: 30.07.2023 18:26
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Ukraińcy dostali dotąd 40 wozów Marder 1A3, ale ich liczba wzrośnie do 60 sztuk, gdyż Niemcy zapowiedziały kolejną dostawę. Są to już trzecie po M2A2 Bradley ODS i CV90 bojowe wozy piechoty standardu NATO, oferujące znacznie lepszą ochronę i świadomość sytuacyjną od dotychczas dostarczanych Ukrainie bwp BMP-1/2.
Marder — pierwszy bojowy wóz piechoty NATO nowej generacji
Zaprojektowany w Niemczech w latach 60. XX wieku bojowy wóz piechoty Marder, podobnie jak opracowany w tym samym okresie przez ZSRR BMP-1, był konstrukcją rewolucyjną.
Wcześniejsze transportery opancerzone były konstrukcjami z otwartym przedziałem załogi i słabym uzbrojeniem, mającymi tylko dostarczyć piechotę na miejsce walki i się szybko wycofać. Następnie np. Amerykanie eksperymentowali wyłącznie z transporterem zamkniętym, ale słabo uzbrojonym, w postaci słynnego M113.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tymczasem Niemcy poszli drogą podobną do Rosjan i zaprojektowali wóz bardzo silnie uzbrojony z dobrym opancerzeniem i mobilnością, którego w zasadzie jedyną wadą była bardzo wysoka cena na tle konkurentów.
Główne uzbrojenie Mardera obejmowało armatę automatyczną Rheinmetall MK 20 Rh-202 kal. 20 mm z obustronnym zasilaniem umożliwiającym szybką zmianę taśmy nabojowej z odłamkowej na przeciwpancerną, zdolną efektywnie razić cele na dystansie do 2,5 km. Ponadto na pokładzie był też uniwersalny karabin maszynowy MG3 oraz wyrzutnia przeciwpancernych pocisków kierowanych (ppk) Milan o zasięgu 2 km.
Taki zestaw nadawał się idealnie do zwalczania szerokiego spektrum celów, począwszy od piechoty, po pojazdy opancerzone oraz nawet czołgi, przewożąc przy tym do siedmiu żołnierzy desantu. Do Ukrainy trafiły Mardery w wersji A3 (modernizacja z lat 90. XX wieku) dysponujące wzmocnionym pancerzem oraz celownikiem termowizyjnym zapewniającym ogromną przewagę w starciu z przeciwnikiem pozbawionym tej technologii.
Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski