Niemieckie dary w Ukrainie. To legendarne pojazdy z czasów zimnej wojny
Ukraińcy pochwalili się nagraniem przedstawiającym żołnierzy z jednostki powietrzno-desantowo-szturmowej operujących na dostarczonych przez Niemcy bojowych wozach piechoty (bwp) Marder 1A3. Przedstawiamy osiągi tego rewolucyjnego bwp NATO z czasów zimnej wojny.
Ukraińcy dostali dotąd 40 wozów Marder 1A3, ale ich liczba wzrośnie do 60 sztuk, gdyż Niemcy zapowiedziały kolejną dostawę. Są to już trzecie po M2A2 Bradley ODS i CV90 bojowe wozy piechoty standardu NATO, oferujące znacznie lepszą ochronę i świadomość sytuacyjną od dotychczas dostarczanych Ukrainie bwp BMP-1/2.
Marder — pierwszy bojowy wóz piechoty NATO nowej generacji
Zaprojektowany w Niemczech w latach 60. XX wieku bojowy wóz piechoty Marder, podobnie jak opracowany w tym samym okresie przez ZSRR BMP-1, był konstrukcją rewolucyjną.
Wcześniejsze transportery opancerzone były konstrukcjami z otwartym przedziałem załogi i słabym uzbrojeniem, mającymi tylko dostarczyć piechotę na miejsce walki i się szybko wycofać. Następnie np. Amerykanie eksperymentowali wyłącznie z transporterem zamkniętym, ale słabo uzbrojonym, w postaci słynnego M113.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tymczasem Niemcy poszli drogą podobną do Rosjan i zaprojektowali wóz bardzo silnie uzbrojony z dobrym opancerzeniem i mobilnością, którego w zasadzie jedyną wadą była bardzo wysoka cena na tle konkurentów.
Główne uzbrojenie Mardera obejmowało armatę automatyczną Rheinmetall MK 20 Rh-202 kal. 20 mm z obustronnym zasilaniem umożliwiającym szybką zmianę taśmy nabojowej z odłamkowej na przeciwpancerną, zdolną efektywnie razić cele na dystansie do 2,5 km. Ponadto na pokładzie był też uniwersalny karabin maszynowy MG3 oraz wyrzutnia przeciwpancernych pocisków kierowanych (ppk) Milan o zasięgu 2 km.
Taki zestaw nadawał się idealnie do zwalczania szerokiego spektrum celów, począwszy od piechoty, po pojazdy opancerzone oraz nawet czołgi, przewożąc przy tym do siedmiu żołnierzy desantu. Do Ukrainy trafiły Mardery w wersji A3 (modernizacja z lat 90. XX wieku) dysponujące wzmocnionym pancerzem oraz celownikiem termowizyjnym zapewniającym ogromną przewagę w starciu z przeciwnikiem pozbawionym tej technologii.
Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski