M2A2 Bradley vs czołg. Ukraińcy urządzają Rosjanom "Pustynną Burzę" 2.0
06.07.2023 16:02, aktual.: 06.07.2023 18:36
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Ukraińcy otrzymanymi bojowymi wozami piechoty (bwp) urządzają rosyjskim czołgistom masakrę podobną do tej, jaką irackim czołgom zgotowały Amerykańskie maszyny podczas I wojny w Zatoce Perskiej. Przedstawiamy, jak działają pociski TOW-2.
Ukraińcy dysponują ponad setką bwp M2A2 Bradley ODS, które są wykorzystywane na najtrudniejszym zaporoskim odcinku frontu przez np. 47. Brygadę Zmechanizowaną. Bwp Bradley sprawują się dobrze i nawet pomimo strat robią to, co powinny, czyli chronią załogę. Teraz pojawiło się nagranie z eliminacji rosyjskiego czołgu przez przeciwpancerny pocisk kierowany (ppk) TOW-2.
Rosyjski czołg został trafiony, co zostało zwieńczone widowiskową eksplozją magazynu amunicyjnego. Załogę tego czołgu spotkał los podobny do tego, jaki spotkał Irakijczyków podczas bitwy o grzbiet Madinah. Tam za sporą część irackich strat odpowiadały właśnie amerykańskie bwp M2 Bradley.
M2A2 Bradley i ppk TOW-2
Dostarczone Ukrainie bwp M2 Bradley to modernizacja z lat 80. XX wieku wzbogacona po zakończeniu I wojny w Zatoce Perskiej o poprawioną optoelektronikę z termowizją nowszej generacji i nowy dalmierz laserowy. Ta zapewnia całkiem dobrą jakość i jest ogromnym progresem wobec sprzętu z czasów ZSRR niedysponującym termowizją wcale.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Termowizja znacznie zwiększa szansę wykrycia celu przez Bradleya wcześniej, co umożliwia nawet wyeliminowanie celu, który w normalnych warunkach byłby śmiertelnym zagrożeniem. Warto zaznaczyć, że bez elementu zaskoczenia szanse wyjścia cało bwp ze starcia z czołgiem nie są najlepsze.
Tutaj widzimy przypadek, gdzie najprawdopodobniej załoga rosyjskiego czołgu nie wiedziała, że została zaatakowana pociskiem TOW-2. Bwp M2 Bradley dysponują parą takich pocisków gotowych do odpalenia z bocznej wyrzutni oraz paroma dodatkowymi przewożonymi we wnętrzu pojazdu, wymagającymi wpierw załadowania.
Ukraińcy dostali pociski TOW-2 w wersji B, czyli nowszą odmianę o zasięgu 3750 m atakującą cele od góry za pomocą głowicy EFP. Jest to mniej wyrafinowany pocisk od FGM-148 Javelin, ponieważ TOW-2B przelatuje po prostu nad celem, po czym się detonuje, eliminując cel formowanym wybuchowo kinetycznym penetratorem. Ten nie ma aż tak dobrej penetracji jak głowica kumulacyjna, ale z drugiej strony jest niewrażliwy na pancerz prętowy czy nawet kostki pancerza reaktywnego, a jego osiągi są wystarczające do przebicia stropu czołgów.
Jedyną istotną wadą ppk TOW-2 jest wymaganie "pilnowania celu" przez strzelca aż do chwili trafienia, bowiem jest to stary półautomatyczny system naprowadzania wzdłuż linii celowania (SACLOS). Z tego względu np. strzelanie w ruchu z TOW-2B jest niemożliwe lub co najmniej bardzo trudne.
Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski