Stormer HVM - brytyjska tarcza przeciwlotnicza nad Wuhłedarem
Na przełomie stycznia i lutego Rosjanie podjęli w Ukrainie próby opanowania Wuhłedaru. Na pomoc atakowanemu miastu ruszyły m.in. dostarczone przez Wielką Brytanię pojazdy Stormer HVM. To mobilne wyrzutnie pocisków przeciwlotniczych krótkiego zasięgu. Jakie są ich możliwości?
02.02.2023 20:34
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Rosyjskie ataki na Wuhłedar zostały zatrzymane przez ukraińską armię, a napastnicy odrzuceni spod miasta. Poza oddziałami walczącymi na lądzie, rolę w obronie Wuhłedaru odegrały także mobilne wyrzutnie pocisków przeciwlotniczych, umieszczone na gąsienicowych, opancerzonych pojazdach Stormer.
Dostarczony przez Wielką Brytanię sprzęt pozwolił na stworzenie nad bronionym miastem przeciwlotniczej tarczy, chroniącej obrońców przed atakami z powietrza. Czym są pojazdy Stormer HVM?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Brytyjska pomoc dla Ukrainy
Pierwsze informacje o dostawach brytyjskich Stormerów HVM do Ukrainy pojawiły się w połowie 2022 roku. Wielka Brytania miała wówczas dostarczyć co najmniej pięć (według innych źródeł – sześć) zestawów.
Zdjęcia tej broni na tle śniegu, a także niedawne relacje wideo z okolic Wuhłedaru wskazują, że Stormery ta nie tylko przetrwały ponad pół roku walk, ale nadal skutecznie chronią walczących żołnierzy. Załogi tych pojazdów zostały – przed przekazaniem ich Ukrainie – przeszkolone na terenie Wielkiej Brytanii, a sprzęt doczekał się opinii pogromcy rosyjskich śmigłowców.
Uniwersalne podwozie gąsienicowe
Stormer HVM to zestaw przeciwlotniczy, zbudowany na gąsienicowej platformie Stormer. Platforma ta bazuje na rozwijanym od lat 60. ubiegłego wieku podwoziu CVR(T), które stało się bazą dla pojazdów o zróżnicowanym przeznaczeniu. To m.in. wozy rozpoznawcze Scorpion, niszczyciele czołgów Striker, wozy dowodzenia Sultan czy transportery opancerzone Spartan.
W porównaniu z bazowym podwoziem CVR(T), Stormer został nieco powiększony i otrzymał dodatkową parę kół. Pozwoliło to na wykorzystanie pojazdu do budowy nieco cięższych zestawów, jak system minowania narzutowego Shielder czy samobieżny zestaw przeciwlotniczy Stormer HVM (High Velocity Missile).
Pasywne wykrywanie celów powietrznych
System ten jest wyposażony w osiem wyrzutni pocisków Starstreak i własny sensor – alerter podczerwieni ADAD, pozwalający na pasywne wykrywanie i śledzenie celów powietrznych. Zasięg systemu waha się w zależności od rodzaju celu, jego położenia i kierunku lotu, a także temperatury powietrza. W praktyce oznacza to możliwość wykrywania samolotów i śmigłowców na dystansie od kilku do ponad 20 kilometrów.
Pociski Starstreak – używane przez armię Ukrainy także w wersji stacjonarnych zestawów przeciwlotniczych – są naprowadzane na cel wiązką lasera i mają zasięg do ok. 5,5 km. Ich ciekawą cechą jest wysoka energia kinetyczna, pozwalająca w sprzyjających warunkach na zwalczanie nie tylko celów powietrznych, ale także lżej opancerzonych pojazdów, jak gąsienicowe transportery czy niektóre bojowe wozy piechoty.
Łukasz Michalik, dziennikarz Wirtualnej Polski