Proca Dawida dla Finlandii. Izraelska broń zestrzeli rosyjskie rakiety
Wraz z oficjalnym wstąpieniem do NATO Finlandia ogłosiła ważny zakup: będzie pierwszym zagranicznym użytkownikiem izraelskiego systemu przeciwlotniczego David’s Sling (Proca Dawida). Jakie są jego możliwości?
08.04.2023 | aktual.: 08.04.2023 21:41
Proca Dawida to izraelski system przeciwlotniczy opracowany przez Rafael Advanced Defense Systems. Ze względu na wykorzystanie amerykańskich technologii, Izrael nie ma jednak swobody w eksportowaniu Procy – zgodę na to muszą wydać także Stany Zjednoczone.
Waszyngton już raz zablokował eksport Procy Dawida, gdy system ten chciała kupić Szwajcaria. W przypadku Finlandii, będącej – już oficjalnie – sojusznikiem z NATO, Stany Zjednoczone nie miały takich obiekcji. Zwłaszcza że terytorium Finlandii może być bezpośrednio zagrożone przez pociski wystrzeliwane z Rosji.
Dzięki amerykańskiej zgodzie Finlandia będzie pierwszym eksportowym użytkownikiem izraelskiego systemu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Proca Dawida - środkowa warstwa obrony
Izraelska tarcza antyrakietowa i przeciwlotnicza składa się (podobnie, jak docelowo ma wyglądać przeciwlotnicza Tarcza Polski) z kilku "warstw" o różnych możliwościach.
Zobacz także: Rozpoznasz te myśliwce i bombowce?
Jej górną warstwę tworzy system Arrow 2/3, zaprojektowany z myślą o niszczeniu różnych celów powietrznych, w tym pocisków balistycznych o dużym zasięgu. Za pomocą rakiety Arrow zniszczono także pocisk przeciwlotniczy wystrzelony w stronę izraelskiego samolotu.
Najniższa warstwa izraelskiej obrony to słynna "Żelazna Kopuła", chroniąca zamieszkane tereny przed pociskami krótkiego zasięgu, jak budowane w domowych warunkach kassamy czy pociski wystrzeliwane z wyrzutni Grad-21. Jej elementem jest od niedawna także "Żelazny Promień" (Iron Beam), czyli antyrakietowy laser dużej mocy.
Pośrednią warstwę izraelskiej obrony antybalistycznej tworzy "Proca Dawida" z pociskami Stunner, opracowanymi we współpracy z amerykańskim koncernem Raytheon.
Izraelski system, amerykańskie pociski, fińska integracja
Stunnery to pociski dwustopniowe, o bardzo wysokiej manewrowości i prędkości lotu sięgającej Mach 7,5. Dzięki własnym sensorom (m.in. IR i optycznym) pocisk trafia w cel bezpośrednio, niszcząc go nie eksplozją, ale energią kinetyczną precyzyjnego, bezpośredniego uderzenia.
Przeznaczeniem Procy Dawida jest niszczenie pocisków o zasięgu 70-250 km, czyli m.in. różnych wersji starych Scudów, Toczek czy współczesnych Iskanderów.
System osiągnął gotowość bojową w 2017 roku, a już rok później został użyty w walce – pociski wystrzelono w stronę dwóch syryjskich pocisków Toczka lecących w kierunku Izraela (ostatecznie okazało się, że były wymierzone w cele na terytorium Syrii i nie stanowiły zagrożenia).
Fińskie zamówienie opiewa na razie na – maksymalnie – 382 mln euro, a Izrael ma zapewnić wsparcie logistyczne i eksploatacyjne. Choć szczegóły nie zostały na razie upublicznione, integracją systemu i dostawami sprzętu służącego nadzorowi i kontroli nad Procą mają zająć się lokalne, fińskie firmy.
Łukasz Michalik, dziennikarz Wirtualnej Polski