Proca Dawida - niesamowita broń stworzona w Izraelu
Starcie Dawida i Goliata opisane w Starym Testamencie, pokazuje, że odrobina sprytu i determinacji wystarcza do pokonania wroga, który wydawał się niepokonany. To właśnie uczynić miał pasterz Dawid, który kamieniem wystrzelonym z procy, trafił w czoło Goliata, najlepszego wojownika Filistynów. Dokładnie to samo osiągnąć chce Izrael przy użyciu nowego systemu obrony powietrznej.
Współczesna wersja Procy Dawida to defensywna broń, która służyć ma do przechwytywania i niszczenia pocisków rakietowych mogących zagrozić mieszkańcom i infrastrukturze Izraela. Podobnie jak w przypadku opisanego we wstępie starcia, ma to robić jednym celnym uderzeniem.
Przy tworzeniu Procy Dawida wspópracują dwie doświadczone firmy zbrojeniowe –. izraelski Rafael Advanced Defense Systems oraz amerykański Raytheon. Pierwsza z wymienionych firm znana jest między innymi z przeciwpancernych pocisków rakietowych Spike (używanych także przez polską armię), a drugą kojarzyć można z pociskami rakietowymi AGM-65 Maverick, BGM-109 Tomahawk czy przeciwpancernymi Javelinami.
Proca Dawida będzie jednym z kilku elementów tworzonego przez Izrael systemu obrony powietrznej. Nowa broń używana ma być przede wszystkim przeciwko pociskom rakietowym krótkiego zasięgu, pociskom wystrzeliwanym przez samoloty oraz większym pociskom manewrującym. Twórcy procy zapowiadają jednak, że za jej pomocą będzie można strącać także samoloty.
Uzupełnieniem Procy Dawiada staną się Żelazna Kopuła oraz antyrakiety Strzała. Celem tej pierwszej jest niszczenie pocisków artyleryjskich oraz lecących na niewielkiej wysokości rakiet, którymi dysponować może Hezbollah i Hamas, organizacje uznawane przez część państw za terrorystyczne.
Żelazna Kopuła ma zasięg do 70 kilometrów i jest wewnętrznym elementem systemu obrony powietrznej Izraela. Proca Dawida razić ma wykryte cele na dystanasach od 70 do 250 kilometrów i jest środkowym elementem systemu. Zewnętrznym elementem tarczy są rakiety Strzała mające służyć do niszczenia wrogich pocisków balistycznych jeszcze w przestrzeni kosmicznej.
Sprawdź bronie w konfliktach w grze DESERT OPERATIONS ->
Warto przy tym wspomnieć, że Żelazna Kopuła doczekać ma się towarzysza nazwanego Żelazny Promień. Ten system wykorzystuje silny laser do niszczenia nadlatujących pocisków rakietowych. Ma dzięki temu być znacznie tańszy od Żelaznej Kopuły, której antyrakiety kosztują po kilkadziesiąt tysięcy dolarów za sztukę.
Proca Dawida przeszła właśnie pierwsze udane testy. W trakcie symulowanego ataku, samolot myśliwski wystrzelił rakietę, którą zniszczył przeciwpocisk wystrzeliwany przez system obrony. Szczegóły związane z testem nie są niestety podawane do publicznej wiadomości. Izrael wie jednak, jak tworzyć skuteczną broń defensywną. Wspomniana już Żelazna Kopuła, jest wykorzystywana od 201. roku. Do drugiej połowy 2014 roku, system przechwycił już ponad 1200 pocisków rakietowych. Ma się przy tym odznaczać skutecznością sięgającą 90%.
Według oficjalnych szacunków, Proca Dawida ma trafić do użytku w 201. roku. Warto przy tym wspomnieć, że przy tworzeniu opisywanej broni, Izrael w dużym stopniu uzależniony jest od hojności USA. Stany Zjednoczone przeznaczyły 158 milionów dolarów na rozwój Procy Dawida. W lutym tego roku Izrael zgłosił się do Kongresu USA z prośbą o przekazanie mu dodatkowych 317 milionów dolarów na rozwój tej części tarczy antyrakietowej. Decyzja w tej sprawie – a więc i w sprawie przyszłości Procy Dawida – zostanie podjęta wkrótce.
_ KP _