Latają nisko i trójkami. Rosjanie się ich strasznie boją
Polskie drony Warmate są bardzo cenione przez Ukraińców i wywołują panikę wśród Rosjan, ponieważ są w stanie poradzić sobie tam, gdzie inne nie dają rady. Przedstawiamy ich osiągi.
10.01.2024 | aktual.: 11.01.2024 09:14
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Na Rosyjskim Telegramie pojawił się ostrzeżenia dotyczące polskich dronów Warmate, które zaobserwowano pod Bachmutem, Awdijiwką i Marinką. Rosjanie przekazują, że polskie drony latają bardzo nisko tuż nad koroną drzew, co utrudnia ich wykrycie.
Ponadto polskie drony mają latać trójkami i są w stanie atakować cele niedostępne dla komercyjnych dronów "kamikadze" lub dronów bombardujących znanych jako Baba Jaga. Drony Warmate są w stanie operować na terenie, gdzie Rosjanie mają rozstawione wojskowe systemy walki elektronicznej pokroju np. Siłok-01 lub R-330Ż Żytiel.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Drony Warmate — bezzałogowe koszmary Rosjan z Polski
Warmate to lekki dron Grupy WB o rozpiętości skrzydeł 1,6 m ważący 5,3 kg i mierzący 1,1 długości zdolny do przebywania w powietrzu przez godzinę. Przekłada się to przy prędkości 80 km/h (podczas ataku ta wzrasta do 150 km/h) na maksymalnie 80 km zasięgu. Jednakże najefektywniejsze wykorzystanie drona to około 30 km, ponieważ taki jest zasięg komunikacji radiowej.
Kadłub drona jest wykonany z kompozytów, a za jego napęd odpowiada silnik elektryczny zasilany z pokładowych akumulatorów, co zmniejsza sygnaturę cieplną oraz akustyczną. Już nieraz polskie drony były w stanie posłać na złom nawet najnowsze rosyjskie systemy przeciwlotnicze w postaci m.in. Pancyra-S1. W praktyce Rosjanom pozostaje tylko antydronowa modlitwa.
Jest to też wszechstronna konstrukcja, którą można dostosować do przeprowadzania szerokiego spektrum zadań dzięki wymiennej głowicy montowanej od przodu. Głowica rozpoznawcza zawiera kamerę i w tym przypadku Warmate to dron wielorazowy w porównaniu do innych opcji. Te obejmują np. głowice odłamkowo-burzące zawierające około 800 g materiału wybuchowego, kumulacyjne zdolne przepalić ponad 200 mm stali pancernej bądź termobaryczne szczególnie skuteczne w zamkniętych pomieszczeniach.
Może nie wydaje się to wiele, ale dzięki bardzo dobrej celności, gdzie kołowy błąd trafienia (Circular Error Probable, CEP) to mniej niż 1,5 m są one jak najbardziej wystarczające. Warto też nadmienić, że Warmate są zdolne do działania w trybie roju pozwalającego np. zaatakować cel paroma bezzałogowcami w kilku konfiguracjach z różnych kierunków.
Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski