Rosyjski Pancyr-S1 nie miał szans. Polski Warmate uderzył jak grom z jasnego nieba
Polska amunicja krążąca WB Warmate po raz kolejny pokazała swoje możliwości. Tym razem jej ofiarą padły nowoczesne, rosyjskie systemy przeciwlotnicze Pancyr-S1. Broń opracowana przez Grupę WB została użyta do ataku na cele na terenie Rosji.
Warmate to opracowana przez Grupę WB amunicja krążąca. Materiały wideo dokumentujące jej użycie są udostępniane od początku wojny w Ukrainie, ale najnowsze nagrania z polskim sprzętem w roli głównej są wyjątkowe.
Widać na nich, jak z pomocą Warmate’ów Ukraińcy atakują rosyjskie samobieżne systemy przeciwlotnicze Pancyr-S1. To broń, która obok licznych innych celów powietrznych powinna być także pogromcą amunicji krążącej. Udostępnione przez Ukraińców nagrania dowodzą, że nie jest.
Na udostępnionym materiale widać, że polskie Warmate’y atakują zestawy przeciwlotnicze, których anteny – jak zauważa serwis Defence 24 – obracają się. Jest to potwierdzenie, że rosyjski sprzęt był w pełnej gotowości i nie został zaskoczony np. podczas przemarszu czy zajmowania stanowiska.
Jak widać, amunicja krążąca WB Warmate jest w stanie skutecznie zbliżyć się i zaatakować nawet taki cel, który – w teorii – powinien służyć do jej zwalczania. Co więcej, według deklaracji strony ukraińskiej, oba systemy Pancyr-S1 zostały zaatakowane w rejonie Biełgorodu, czyli najprawdopodobniej na terytorium Rosji. Cena jednego zestawu jest szacowana na 20-30 mln dol.
Co więcej, jeśli prawdziwy jest widoczny na ekranie komunikat (No GPS Fix), ataki wykonano mimo niedostępności sygnału GPS. Nagrania kończą się na moment przed uderzeniem w cel - nie wynika to z przerwania ataku, ale z faktu, że spadający na cel Warmate zrywa komunikację, uniemożliwianą przez krzywiznę Ziemi albo przeszkody terenowe.
WB Warmate – polska amunicja krążąca
Warmate to opracowany przez Grupę WB system amunicji krążącej, który – co podkreślą producent – stanowi alternatywę dla przeciwpancernej amunicji kierowanej. Warmate ma rozmiary pozwalające na przenoszenie przez jedną osobę. Po rozłożeniu ma nieco ponad metr długości, 1,6 m rozpiętości skrzydeł i waży ok. 5,3 kg.
Ważną cechą Warmate’a jest możliwość montażu, w zależności od potrzeb, różnych głowic: odłamkowo-burzącej, kumulacyjnej albo obserwacyjnej, gdzie zamiast ładunku bojowego umieszczona jest stabilizowana kamera wyższej klasy. Zasięg Warmate’a sięga ok. 30 km, a długotrwałość lotu jest szacowana na 60 minut.
Łukasz Michalik, dziennikarz Wirtualnej Polski