Polska amunicja krążąca przy granicy Chin. Indie testują Warmate’a

WB Warmate
WB Warmate
Źródło zdjęć: © The EurAsian Times
Łukasz Michalik

19.10.2023 18:01, aktual.: 17.01.2024 16:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Polska amunicja krążąca Warmate została przetestowana w walce podczas wojny w Ukrainie. Ukraina nie jest jednak jedynym zagranicznym użytkownikiem polskiego sprzętu. O testach Warmate’a poinformowały niedawno Indie, które sprawdziły możliwości tej broni blisko granicy z Chinami.

Zamówienie złożone w Polsce przez armię indyjską to wielki sukces producenta Warmate’ów, firmy WB Electronics. Konkurując o zamówienie, Warmate pokonał produkty czołowych producentów bezzałogowców na świecie, proponowane przez firmy ze Stanów Zjednoczonych i Izraela.

W czerwcu 2022 roku zapadła decyzja, że jednostki operacji specjalnych wojsk lądowych Indii będą korzystać z polskiego sprzętu, a zamówienie opiewało na 100-120 zestawów Warmate.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak wynika ze źródeł indyjski, Warmate’y zostały już dostarczone do jednostek. Jak podaje serwis Milmag, polska amunicja krążąca została przetestowana w zapalnym rejonie świata - w pobliżu spornego terytorium Aksai Chin. Dochodziło tam do indyjsko-chińskich walk granicznych, w wyniku których po obu stronach zginęły dziesiątki żołnierzy.

Poza Indiami i Polską, amunicja krążąca Warmate jest użytkowana także w Ukrainie, jak również w Turcji. W tym ostatnim przypadku polska broń również jest wykorzystywana bojowo – korzystały z niej tureckie wojska walczące w Libii. Według informacji firmy WB, Warmate’y zostały dostarczone w sumie do co najmniej sześciu odbiorców zagranicznych.

Amunicja krążąca Warmate

Warmate to opracowany przez firmę WB Electronics bezzałogowy statek powietrzny, który – w zależności od wyposażenia – może pełnić rolę rozpoznawczą, obserwacyjną lub amunicji krążącej.

Odpowiada za to wymienna głowica. W wariancie bojowym może być wypełniona 300 g ładunku wybuchowego albo mieć głowicę kumulacyjną, przeznaczoną do atakowania celów opancerzonych.

Zamiast głowicy bojowej Warmate może przenosić także głowicę obserwacyjną GS-9, w której znajduje się stabilizowana kamera, pozwalająca na obserwację zarówno w dzień, jak i w nocy.

Warmate ma 1,1 metra długości, rozpiętość 1,4 m i waży do 5 kg. Może poruszać się z prędkością 80 km/h i wznosić na wysokość do 500 metrów, a zasięg sięga 30-40 km.

Łukasz Michalik, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie