Zniszczyli rosyjskie działo. Użyli pocisku za 100 tys. dolarów
Ukraińcy pokazali nagranie z kolejnego precyzyjnego ostrzału pociskiem M982 Excalibur. Tym razem Rosjanie stracili holowane działo polowe 2A36 Hiacynt-B. Przypominamy możliwości obu tych rozwiązań.
Rosyjskie wojska tracą kolejny sprzęt w wyniku ostrzału z precyzyjnego pocisku M982 Excalibur za 100 tys. dolarów. To kolejny raz, kiedy Ukraińcy chwalą się skutecznym ostrzałem wrogich jednostek. Wcześniej obrońcom udało się wyeliminować rosyjski system walki elektronicznej R-330Ż Żytiel oraz radar artyleryjski Zoopark-1M.
2A36 Hiacynt-B. Radziecka haubica holowana z lat 70. XX wieku
Sprzęt został opracowany w ZSRR na początku lat 70. ubiegłego wieku i wszedł do produkcji w roku 1976. Od tego czasu jest nadal wykorzystywany na froncie, czego dowodzi m.in. ostatnie nagranie opublikowane na profilu UAWeapons na Twitterze.
Hiacynt-B (oznaczenie NATO: M1976) wykorzystuje amunicję 152 mm (gwintowana lufa o długości 49 kalibrów), która osiąga maksymalny zasięg ostrzału do 27 km w przypadku pocisków standardowych oraz 40 km w przypadku pocisków ze wspomaganiem rakietowym. Szybkostrzelność tej haubicy wynosi do 6 strzałów na minutę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tech Winter Challenge: Relacja z akcji
Rzeczone radzieckie działo polowe waży ok. 10 ton i złożone w pozycji do transportu mierzy niespełna 13 m długości. Gabaryty sprzętu stanowią problem w kontekście mobilności Hiacynta-B. Niezbędne jest zatem holowanie go przez ciężarówkę (zwykle z napędem 6x6, np. KrAZ-260).
Z uwagi na daleki skuteczny zasięg ognia i dużą szybkostrzelność, 2A36 Hiacynt-B stanowi ważny system do niszczenia piechoty i wojsk zmechanizowanych. Istotny jest również fakt, że haubicę można holować z prędkością nawet 80 km/h, co nieco rekompensuje gabaryty wymagające użycia dużej ciężarówki lub ciągnika artyleryjskiego (np. AT-T).
M982 Excalibur. Pocisk do zwalczania celów z odległości 50 km
Do zniszczenia 2A36 Hiacynt-B z nagrania Ukraińcy wykorzystali pocisk M982 Excalibur. Jeszcze w 2021 r. jego cena wynosiła ok. 100 tys. dolarów i choć w porównaniu z rakietą GMLRS do M142 HIMARS kosztującej niemal 160 tys. dolarów jest to niższa cena, to w użyciu znajdują się też rozwiązania za kilka tys. dolarów (np. DM121).
Sam pocisk Excalibur potrafi eliminować cele w zasięgu do 50 km w połączeniu z systemami z lufą o długości 52 kalibrów (np. AHS Krab lub PzH 2000). Ta niszcząca konstrukcja jest wyposażona w system naprowadzania oparty o kombinację nawigacji GPS i INS. Głowica odłamkowo-burząca waży natomiast 22 kg i detonuje się w jednym z trzech trybów: w powietrzu (powodując deszcz niszczących odłamków), przy uderzeniu oraz detonacji ze zwłoką (do niszczenia fortyfikacji).
Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski