Rosyjski czołg T‑90M kontra "balony Mołotowa". Ukraińcy znaleźli na niego sposób
Ukraińska 45. Brygada Artylerii pochwaliła się nagraniem z ataku przeprowadzonego na rosyjski czołg T-90M Proryw, często nazywany najlepszym w arsenale Władimira Putina. Maszyna przegrała starcie z ppk Kornet 9K129 i dronami, które zrzuciły na niego coś, co eksperci z kanału Ukraine Weapons Tracker nazwali "balonami Mołotowa".
Na początku stycznia 2023 r. informowaliśmy o kolejnych dostawach nowych czołgów T-90M dla rosyjskiej armii, które po opuszczeniu fabryki Urałwagonzawod miały trafić bezpośrednio do Ukrainy. Wcześniej, w grudniu 2022 r., transport takich samych maszyn, razem z czołgami T-72B3, został zauważony na Białorusi. Najwyraźniej oznacza to, że dostawy czołgów bojowych wciąż są realizowane, a Rosja pomimo nakładanych na nią sankcji i trudności związanych z dostępnością komponentów dla przemysłu obronnego, jest w stanie produkować kolejne egzemplarze.
Rosyjski czołg T-90M kontra "balony Mołotowa"
Nowe maszyny mają uzupełniać powstające braki sprzętowe. Mimo że T-90M Proryw nazywany jest jednym z najlepszych czołgów Putina, Ukraińcy co chwila donoszą o kolejnych zniszczonych czołgach tego typu. Taką właśnie informacją oraz potwierdzającym ją nagraniem pochwaliła się w sieci ukraińska 45. Brygada Artylerii. Materiał opublikowany m.in. przez ekspertów z Ukraine Weapons Tracker pokazuje użycie ppk Kornet 9K129, który uszkodził rosyjski T-90M. Czołg został następnie zaatakowany przy użyciu dronów. Urządzenia zrzuciły na niego "balony Mołotowa", co doprowadziło do pojawienia się pożaru.
Czołgi T-90M Proryw są najnowszą modernizacją czołgu podstawowego trzeciej generacji T-90. Te ostatnie opracowano na przełomie lat 80. i 90., jako modernizacja czołgu Т-72B, a najnowsza ich wersja, czyli właśnie T-90M została wcielona do służby w 2020 r. Według serwisu Military Today cena jednostkowa nowo zbudowanego T-90M może wynosić nawet 4,5 miliona dolarów. Dlatego ich straty bez wątpienia są dotkliwe dla rosyjskiej armii i jej budżetu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zmiany, które wprowadzono w T-90M, miały przede wszystkim poprawić właściwości operacyjne i bojowe czołgu. W praktyce oznaczało to montaż lepszej armaty, kompatybilnej z najnowszą amunicją, nowego celownika oraz wieży, mocniejszego silnika, wzmocnionego opancerzenia w postaci reaktywnych modułów Relikt (zamiast poprzedniego Kontakt-5) czy aktywnego systemu obrony Arena i systemu kierowania ogniem Kalina.
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski