Rosjanie "niszczą swoich". Zbombardowali szkołę w Sudży
Rosjanie nie zmieniają swojej taktyki atakowania celów przy nieliczeniu się ze stratami ludności cywilnej, nawet jeśli znajdują się one na ich własnym terytorium. Na szkołę z internatem w Słudzy w obwodzie kurskim spadła bomba kierowana FAB o ogromnej sile rażenia. Wyjaśniamy, co to za broń.
Jak przyznają Ukraińcy, Rosjanie bombardują teren swojego kraju jak każdy inny odcinek frontu, czego przykładem jest atak za pomocą bomby szybującej FAB z modułami UMPK na szkołę z internatem w Sudży, pod której gruzami zostało uwięzionych przynajmniej 95 ludzi. Są to w większości ludzie starsi oraz dzieci jak podaje portal Militarnyj.
Sudża to największa miejscowość zajęta przez Ukraińców podczas ataku na obwód kurski. Przed wojną jego liczebność wynosiła około 5 tys. ludzi, a obecnie ta liczba miała zmaleć do około 200 mieszkańców.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Taktyka wojenna Rosjan — bomby FAB są jej kluczowym elementem
Rosyjska taktyka wojenna od czasów II wojny światowej opiera się na masach sprzętu oraz sile ognia neutralizującej punkty oporu. Obecnie do szturmów są wysyłane tzw. grupy piechoty eksploatacyjnej, której jedynym zadaniem jest ciągłe rozpoznanie bojem, czyli wymuszenie ostrzału przeciwnika. Stąd wzięło się też określenie "mięsnych szturmów", ponieważ mało kto z nich przeżywa.
Następnie na tak zlokalizowane punkty oporu Ukraińców Rosjanie kierowali ostrzał artyleryjski bądź bombardowanie dużo potężniejszymi bombami lotniczymi z rodziny FAB wraz z modułami UMPK (Unifitsirovannogo nabora Modulei Planirovanie i Korrekcii). Te bomby mają wystarczającą siłę, aby zniszczyć w zasadzie każde fortyfikacje polowe.
Po takim bombardowaniu Rosjanie puszczają kolejną falę piechoty eksploatacyjnej i powtarzają ataki do skutku. Jest to prosta taktyka nie do zaakceptowania przez jakiekolwiek nowoczesne siły zbrojne, a nie można jej odmówić skuteczności w niektórych regionach. Szczególnie mowa tutaj o obwodzie donieckim, gdzie Ukraińcy mają problemy z dowodzeniem i niedoborem kadrowym jednostek.
W efekcie braku dostatecznej liczby systemów obrony przeciwlotniczej średniego zasięgu, takich jak Patriot czy SAMP/T zdolnych zestrzelić samoloty przenoszące FAB-y na dystansie ponad 100 km Ukraińcy muszą prowadzić obronę manewrową, ciągle się cofając w celu redukcji strat.
Bomby lotnicze FAB — prosta broń będąca kopią idei Zachodu
Rosyjskie bomby FAB wraz z modułami UMPK to kopia amerykańskich bomb JDAM-ER. Kluczem jest tutaj lekki moduł z aluminium zawierający sekcję z nawigacją satelitarną i inercyjną, powierzchniami sterowymi i rozkładanymi skrzydłami. Następnie jest on montowany do zwykłych bomb lotniczych z rodziny FAB pamiętających czasy ZSRR o wagomiarze 500 kg, 1500 kg oraz nawet 3 ton.
Taka bomba zrzucona z pułapu ponad 10 km może przelecieć dystans ponad 40 km i trafić z precyzją do paru lub nawet parudziesięciu metrów w przypadku zagłuszania sygnału GPS. Jednakże taka odchyłka szczególnie przy bombach FAB-1500 lub FAB-3000 zawierających kolejno około 700 kg i 1500 kg trotylu nie ma najmniejszego znaczenia. W ich przypadku fala uderzeniowa zamienia wszystkie zabudowania w gruzy na obszarze kilkuset metrów.
Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski